Preskočiť na hlavný obsah

Školákov zaujala práca colníkov

ŽILINA – 20. 05. 2014: Vstupom Slovenska do Európskej únie sa zrušila väčšina hraníc so susediacimi štátmi a s nimi skončila aj činnosť tam pôsobiacich colníkov. Jediná hranica, ktorá zostala, je na východe s Ukrajinou. Prečo zostali colné úrady a čo robia colníci vo vnútrozemí? Na tieto otázky včera odpovedali žilinskí colníci na prednáške študentom strednej školy. Jednoduchšou formou priblížili svoju prácu aj deťom z materskej školy.

O tom, že práca colníka má široký záber a nespočíva len vo výbere cla a daní, rozprávali včera colníci najskôr deťom na jednej zo žilinských materských škôl, neskôr študentom na strednej škole. Mnohí z nich ani netušili, že colné orgány zabezpečujú ochranu zdravia a života obyvateľstva, zvierat alebo rastlín, životného prostredia, trhu, predmetov kultúrnej hodnoty, práv duševného vlastníctva. Prekvapujúce pre nich bolo aj to, že sa s colníkom môžu stretnúť pri kontrole dopravného prostriedku alebo batožiny. Teoretická časť prednášky doplnená o prezentáciu ukážok a videí z práce colníka v teréne prispeli k zvýšenej pozornosti poslucháčov. Na záver boli pre nich pripravené názorné ukážky technického zabezpečenia a donucovacích prostriedkov ako sú putá, obušky, paralyzátory a iné. Tie pomáhajú colníkom hlavne v zložitých situáciách. Na stretnutí nechýbal ani služobný pes, ktorý žiakom predviedol poslušnosť a vyhľadávanie drog.

Ako sa vyjadrila hovorkyňa Colného úradu Žilina, Božena Chríbiková, prednášky na školách sú súčasťou prevencie proti colným a daňovým podvodom a inej protispoločenskej činnosti. Cieľom prevencie je aktivizovať občanov na svoju ochranu, vyvolať potrebu vzájomnej pomoci a v neposlednom rade stimulovať spoluprácu občanov s colnými a inými štátnymi orgánmi.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 196 kB]

(20. 05. 2014)

Archív noviniek