Preskočiť na hlavný obsah

Už vyše 10 tisíc ton humanitárnej pomoci pre Ukrajinu

Michalovce – 24.03.2022: Na Ukrajinu už bolo vyvezených viac ako 10 tisíc ton humanitárnej pomoci a z Ukrajiny prepravených tisícky zvierat do bezpečia na územie Slovenska. Vyplýva to z údajov na Open Data portáli, ktoré od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine zverejňuje finančná správa. 

Finančná správa pripravila prehľad štatistických údajov o množstve prepravenej humanitárnej pomoci adresovanej Ukrajine aj o premiestňovaní spoločenských zvierat. Tieto údaje sú aktualizované denne a verejnosť ich nájde na transparentnom Open Data portáli finančnej správy. 

Cez hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli smerujú na Ukrajinu tisíce ton humanitárnej pomoci. Za obdobie od 1.3.2022 do 23.3.2022 prestúpilo hranice 2 861 vozidiel, ktoré na Ukrajinu  prepravili už 10 242 ton humanitárnej pomoci. 

Opačným smerom z Ukrajiny do EÚ spolu s cestujúcimi prichádzajú aj spoločenské zvieratá, najmä psy a mačky. Tie sú prepravované nielen v sprievode ich majiteľov ale aj rôznymi organizáciami a aktivistami venujúcimi sa záchrane zvierat.

Za obdobie 24.2.2022 do 23.3.2022 bolo cez cestné aj železničné hraničné priechody na našej východnej hranici prepravených 2 062 spoločenských zvierat, z toho 612 mačiek a 1 450 psov. 

Snahou finančnej správy je poskytnúť verejnosti všetky potrebné informácie týkajúce sa prepravy tovaru cez slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu. Už v prvých dňoch po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine pripravila finančná správa špeciálnu podstránku na portáli finančnej správy, kde sú k dispozícii všetky informácie o colných predpisoch, ktoré je potrebné dodržiavať. 

Verejnosti je k dispozícii call centrum finančnej správy na telefónnom čísle 048 / 43 17 222, kde je možné smerovať otázky občanov týkajúce sa nielen prepravy humanitárnej pomoci a premiestňovania spoločenských zvierat. Všetky potrebné informácie sú verejnosti k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk špeciálnej podstránke k situácii na Ukrajine a aj na sociálnych sieťach.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 118 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(24. 03. 2022)

Archív noviniek