Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W4

Colníci za pol roka zachytili „fejky“ za viac ako 12 miliónov eur

BRATISLAVA – 21. 7. 2013: Colníci za prvý polrok tohto roka zhabali falzifikáty značkových vecí za 12 236 675,87 eur. Tieto zadržané veci pochádzajú z importu – teda boli zachytené skôr, ako sa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo sme na importe zachytili 263 802 kusov výrobkov. 

Najčastejšie zaisteným tovarom sú textilné výrobky, hračky, obuv, konfekčné doplnky a spotrebný tovar. Pri dovoze zo zahraničia sa colníci najviac stretávajú so značkami Tommy Hilfiger, Louis Vuitton ale aj Apple či Burberry.

Porušovanie práv duševného vlastníctva spôsobuje značné hospodárske škody a rastúci počet falšovaných výrobkov zároveň predstavuje hrozbu pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Colné orgány EÚ majú kľúčovú úlohu pri zabraňovaní dovozu výrobkov, ktoré porušujú práva duševných vlastníkov, na svoje územie. Slovenskí colníci sa môžu za ostatné roky pochváliť väčším počtom odhalených falzifikátov. Od roku 2009 stúplo celkové množstvo zaistených napodobenín ročne.

Hlavným zdrojom výrobkov porušujúcich práva duševného vlastníctva naďalej zostáva Čína, ktorá produkuje až 85 % zo všetkých falšovaných produktov. Podľa odhadov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa predpokladá nárast hodnoty falšovaného a pirátskeho tovaru na 1,77 bilióna USD ročne.

Colník pri zaistenom tovare kontaktuje majiteľa ochrannej známky. Ten má možnosť sa vyjadriť do 10 pracovných dní, či chce vo veci konať a akým spôsobom. Možnosti sú dve – buď dohodou, a teda tzv. „zjednodušeným postupom“, kedy sa tovar zlikviduje (na náklady majiteľa tovaru nakoľko porušil právo duševného vlastníctva). Alebo môže držiteľ ochrannej známky dať podnet na súd. Ten následne rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať.

(21. 07. 2013)

Archív noviniek