Preskočiť na hlavný obsah

Prvý štvrťrok nového roku bol úspešný

NITRA – 02.05.2022: Príslušníci Colného úradu Nitra v prvom štvrťroku tohto roka nezaháľali. Zaistili viac ako 4000 kusov falzifikátov, pri ktorých je podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva k ochranným známkam rôznych spoločností.

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra od začiatku tohto roka zaistili vyše 4000 kusov rôzneho druhu tovaru, ktorý vykazoval znaky falzifikátov tzv. fejkov. Na slovenský trh sa tak vďaka ich zásahom nedostali napodobeniny športovej obuvi, oblečenia a rôzneho doplnkového tovaru známych značiek. Škoda, ktorá by vznikla držiteľom práva duševného vlastníctva predajom zaisteného tovaru, bola držiteľmi práva ochrannej známky vyčíslená na takmer 400 000 eur.

Colný úrad Nitra vykonával kontroly v kamenných predajniach, skladových priestoroch a vo vozidlách pri cestných kontrolách, pričom vzniklo podozrenie, že ide o tovar porušujúci práva majiteľov ochrannej známky a dizajnu.

Najčastejšie bolo zistené porušenie práva duševného vlastníctva pri nasledovných známych značkách: BURBERRY, Adidas, Victoria´s Secret, CHANEL, HUGO BOSS, Guccio Gucci, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, PARFUMS CHRISTIAN DIOR, Giorgio Armani, Chloe, Yves Saint Laurent, New Balance Athletics, Nike, Vans, GUESS, Ariel, Lenor a JAR, Pokémon.

Podľa odborného posúdenia majiteľov ochrannej známky vykazoval zaistený tovar najčastejšie nasledujúce odlišnosti od originálnych výrobkov:

  • použitý materiál je nižšej kvality,
  • popis na visačkách je rozdielny,
  • absencia originálnych výrobných štítkov,
  • absencia balenia,
  • absencia originálneho obalu.

Colný úrad Nitra v prvom štvrťroku 2022 odviedol do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky viac ako 163 miliónov eur. Z tejto sumy tvorilo viac ako 4,3 milióna eur clo, takmer 112 miliónov eur DPH a 46,9 milióna eur výber na spotrebných daniach, čo predstavuje medziročný nárast o 15,49 %.

V tomto období pri vývoze tovaru do tretích krajín podali občania a firmy 21 216 colných vyhlásení, čo predstavuje 28 791 tovarových položiek.

Tovar, ktorý nespĺňal podmienky v súvislosti s colným dohľadom a daňovým dozorom musel byť zlikvidovaný. Stalo sa tak v 78 prípadoch v celkovej hodnote 774 882,33 eur.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(02. 05. 2022)

Archív noviniek