Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Za tretí štvrťrok zachytili colníci „fejky“ za viac ako 3 milióny eur

BRATISLAVA – 25. 10. 2013: Colníci počas leta a v septembri zhabali falzifikáty značkových vecí za 3 241 868,90 eur. Tieto zadržané veci pochádzajú z importu – teda boli zachytené skôr, akosa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo sme na importe zachytili 5 998 kusov výrobkov.

Najčastejšie zaisteným tovarom je obuv, textilné výrobky, hračky, konfekčné doplnky a spotrebný tovar.  Pri dovoze zo zahraničia sa colníci najviac stretávajú so značkami Converse, Swarovski ale aj Nike či Michael Kors.

Porušovanie práv duševného vlastníctva spôsobuje značné hospodárske škody a rastúci počet falšovaných výrobkov zároveň predstavuje hrozbu pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Colné orgány EÚ majú kľúčovú úlohu pri zabraňovaní dovozu výrobkov, ktoré porušujú práva duševných vlastníkov, na svoje územie. Od roku 2009 stúplo celkové množstvo zaistených napodobenín ročne.

Hlavným zdrojom výrobkov porušujúcich práva duševného vlastníctva naďalej zostáva Čína,  ktorá produkuje až 85 % všetkých falšovaných produktov. Podľa odhadov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa predpokladá nárast hodnoty falšovaného a pirátskeho tovaru na 1,77 bilióna USD ročne.

Colník pri zaistenom tovare kontaktuje majiteľa ochrannej známky. Ten má možnosť sa vyjadriť  do 10 pracovných dní, či chce vo veci konať a akým spôsobom. Možnosti sú dve – buď dohodou, a teda tzv. „zjednodušeným postupom“, kedy sa tovar zlikviduje (na náklady majiteľa tovaru nakoľko porušil právo duševného vlastníctva). Alebo môže držiteľ ochrannej známky dať podnet na súd. Ten následne rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať. V prípade právoplatného rozhodnutia súdu môže majiteľ „fejkov“ dostať pokutu až do výšky 66 387,83 eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 201 kB]

(25. 10. 2013)

Archív tlačových správ