Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W1

Ďalší pokus o prepašovanie africkej drogy

BRATISLAVA – 23.10.2017: Ďalší záchyt u nás pomerne neznámej rastliny katy jedlej, ktorá je zaradená do zoznamu omamných a psychotropných látok, sa podaril v uplynulých týždňoch bratislavským colníkom. Pri kontrole poštovej zásielky z africkej Zambie našli 16 balení rastlinnej sušiny s celkovou hmotnosťou 8,64 kg. Prvý prípad dovozu tejto drogy na Slovensku zaznamenali pred dvomi rokmi, kedy zadržali zásielky, ktoré obsahovali takmer 40 kg uvedenej rastliny.

Colníci Pobočky Colného úradu (CÚ) Bratislava Pošta pri cielenej kontrole poštovej zásielky zo Zambie pre príjemcu na Slovensku zistili, že obsahuje 16 balení rastlinnej sušiny o celkovej hmotnosti 8,64 kg. Sušina bola balená v plastových vreckách s uvedenou hmotnosťou 500 gramov. Na obale bol obsah deklarovaný ako sušené listy rastliny Moringa Oleifera.

Vzhľadom na poznatky o dovozoch podobného tovaru z Afriky v minulosti urobili colníci na vzorke tovaru test zameraný na obsah omamných a psychotropných látok. Analýza preukázala prítomnosť katinónu a katínu v rastline, čo sú účinné látky katy jedlej (Catha edulis). Katinón je zaradený v zmysle zákona o omamných, psychotropných látkach a prípravkoch do prvej skupiny psychotropných látok a katín do tretej skupiny. Prípadom sa ďalej zaoberá policajný vyšetrovateľ.

Prvý prípad dovozu katy zaznamenali bratislavskí colníci pred dvomi rokmi. Rovnako poštovou zásielkou sa objednávateľ snažil prepašovať na Slovensko takmer 40 kg tejto, na našom území pomerne neznámej, drogy. Kata je pomaly rastúca tropická rastlina, ktorá obsahuje spomínaný katinón. Ten má účinok na ľudský organizmus podobný amfetamínu. Najčastejšie sa vyskytuje v horských oblastiach krajín východnej Afriky a Arabského polostrova. Užíva sa ako žuvací tabak.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac ako 2,5 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(23. 10. 2017)

Archív noviniek