Preskočiť na hlavný obsah

Nelegálny biznis s cigaretami za vyše 782 tisíc eur

BRATISLAVA – 12.05.2023: Viac ako 6 miliónov kusov nelegálnych cigariet a škoda štátu viac ako 782 tisíc eur. Takýto nelegálny biznis s cigaretami sa podarilo odhaliť Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) vďaka akcii pod krycím názvom Fešák. Obvinenie bolo vznesené 6 osobám tvoriacim organizovanú skupinu, ktorým v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov, pričom trestná sadzba môže byť vyššia až o jednu tretinu.

KÚFS má za sebou ďalšiu úspešnú akciu, ktorá odhalila organizovanú skupinu obchodníkov s nelegálnymi cigaretami. Kriminalistom FS sa tak podarilo zabrániť ďalším možným únikom na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov.

Celkovo sa akcie zúčastnilo 50 ozbrojených príslušníkov KÚFS. Vykonaných bolo viacero domových prehliadok a prehliadok iných priestorov vrátane motorových vozidiel v Trnavskom kraji a v Košickom kraji. Zaistených bolo viac ako 6 miliónov kusov cigariet rôznych značiek akými sú Marble, Winston, Kent, Kent Core, Compliment Violet, Marlboro red, Richmond, Austin, Marlboro Gold, Rothmans. Spotrebiteľské balenia po 20 kusov cigariet neboli označené platnou slovenskou kontrolnou známkou. Ukryté boli na rôznych miestach v rodinných domoch, ale aj v motorových vozidlách.

Okrem cigariet sa KÚFS podarilo zaistiť historicky najvyšší obnos finančnej hotovosti pochádzajúcej z trestnej činnosti, približne 312 tisíc eur. V rukách kriminalistov skončilo aj 5 osobných a dve nákladné autá, či plnička cigariet. Zaistené boli viaceré nehnuteľnosti vrátane pozemkov v odhadovanej hodnote približne 715 tisíc eur.

KÚFS zadržal celkovo 6 osôb, ktorým bolo vznesené obvinenie zo spáchania trestného činu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru, páchatelia konali s úmyslom získať neoprávnený finančný prospech, čím zároveň dochádzalo k škode pre štátny rozpočet, ktorý prichádzal o spotrebnú daň z tabakových výrobkov. Zdokumentovaná a predbežne vyčíslená škoda predstavuje minimálne 782.416 eur.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(12. 05. 2023)

Archív noviniek