Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W1

Akcia „Laura“

BRATISLAVA – 22. 3. 2016: Možná škoda viac ako milión eur a desať miliónov zadržaných cigariet. Takúto akciu mali dnes colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) v Banskej Bystrici. Troch Slovákov a jedného Rumuna colníci zadržali.

Dnes predpoludní colníci z KÚFS kontrolovali areál legálneho daňového skladu, ktorý prevádzkoval bývalý colník Martin Ď.. Mali informácie o predaji cigariet bez zaplatenia spotrebnej dane. Malo ísť o medzinárodnú sieť. Podozrenie sa po prehliadke dvoch skladov potvrdili.

Páchatelia dovážali do legálneho daňového skladu cigarety bez kolkov. Následne ich nahradili v pôvodných kartónoch lepenkou, aby to pri inventúre zo strany colníkov vyzeralo, že kartóny sú plné. Krabičky cigariet ktoré nahradili kartónom pritom muži vyviezli z legálneho daňového skladu do nelegálneho skladu v rámci toho istého priemyselného areálu. Následne ich predávali spotrebiteľom na Slovensku, v Poľsku a v Českej republike. Bez odvedenia spotrebnej dane z tabakových výrobkov a ďalších platieb napr. dane z pridanej hodnoty. V skladoch bolo celkovo 10 miliónov cigariet. Keby sa páchateľom podarilo predať takto všetky cigarety, vznikla by škoda viac ako milión eur.

Počas akcie KUFS zadržal troch Slovákov - Pavla V. (43), Mária R. (45) z Nitry a Martina Ď. (41) z Banskej Bystrice. Štvrtým zadržaným je občana Rumunska Imre F. (46).

Pri akcii Kriminálny úrad finančnej správy zadržal:

  • pôvodné spotrebiteľské balenia cigariet,
  • kartóny spotrebiteľských balení cigariet naplnené miesto cigariet vlnitou lepenkou,
  • linka na balenie kartónov do celofánovej fólie,
  • účtovné doklady a iné...

V prípade dokázania viny hrozí mužom v zmysle § 279 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon trest odňatia slobody v rozsahu 3 až do 8 rokov.

Počas popoludnia colníci ešte zadržali aj dodávku, ktorá patrila k celej akcii, v ktorej sa podľa predbežných údajov našlo ďalších viac ako 400 tisíc cigariet.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 139 kB; nové okno]

(22. 03. 2016)

Archív tlačových správ