Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 11

Akcia „Voňavkár“

BRATISLAVA – 14.07.2017: Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy udreli na internetové obchody, ktoré sú podozrivé z podvodov na DPH. Ide o eshopy s kozmetikou či hodinkami. Odhadovaná škoda je v stovkách tisíc eur.

Oddelenie boja proti internetovej kriminalite na Kriminálnom úrade finančnej správy (KUFS) zrealizovalo v uplynulých dňoch akciu „Voňavkár“. V rámci nej zaistili účtovné doklady na viacerých miestach Slovenska. Zaisťovanie dokladov súvisí s podozrením z porušovania daňových predpisov v oblasti DPH s predpokladanou škodou niekoľko stotisíc eur. Kontrolovaná spoločnosť si pravdepodobne ponižovala daňový základ cez viaceré nárazníkové dodávateľské spoločnosti zaoberajúce sa marketingovými službami.

Ide o viac firiem, ktoré pri svojej činnosti prevádzkovali internetové obchody určené pre konečných spotrebiteľov na území Slovenska, Maďarska, a Poľska. Podľa predbežných informácií ide o viac ako 10 eshopov. Predávajú parfumy, kozmetiku a hodinky.

Na akcii sa podieľali dve desiatky colníkov z KUFS a Colného úradu Trnava. Súbežne uskutočnili aj kontrolu dodržiavania zákona o elektronickej registračnej pokladnici na výdajnom mieste spoločnosti súvisiacej práve s internetovými obchodmi.

Finančná správa zároveň vyzýva občanov k opatrnosti pri nákupe z neoverených internetových obchodov. V mnohých prípadoch už indícia napr. neznámeho resp. málo známeho eshopu s podozrivo nízkou cenou môže spôsobiť, že zakúpením tovaru môžu vzniknúť napríklad aj dodatočné problémy s prípadnou reklamáciou, prípadne pravosťou výrobku. Už pri nákupe je teda dobré si preveriť internetový obchod, či má uvedené na internetovej stránke obchodné podmienky, kontaktné údaje (nielen adresa elektronickej schránky telefónne číslo, prípadne kontaktný formulár, ktorý je súčasťou predmetnej stránky). Podľa dostupných informácií na Slovensku evidujeme viac ako 8 000 elektronických obchodov – eshopov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 125; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní, ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac ako 2,5 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(14. 07. 2017)

Archív noviniek