Preskočiť na hlavný obsah

Aké vianočné darčeky radšej nekupovať?

BRATISLAVA – 01. 12. 2013: Začalo sa obdobie kožušinových kabátov. Netreba však zabúdať na to, že sú aj výrobky z kožušín, ktoré finančná správa kupovať neodporúča. Ide o kožušiny zo zvierat, ktoré sú chránené dohovorom CITES. Môže sa preto stať, že ak si objednáte zo zahraničia kožušiny, kabelky alebo kabáty z jaguára, tigra či leoparda, colníci vám ich zadržia.

Slovenskí colníci evidujú za posledné roky tri prípady dovozu vzácnej kožušiny medveďa. Naposledy sa im na poštovej pobočke bratislavského colného úradu podarilo zaistiť exemplár medveďa hnedého (spracovanú kožu bez lebky). Zásielka pochádzala z Ruska a bola určená fyzickej osobe z Banskej Bystrice. Exempláru zaradenému medzi chránené druhy dohovoru CITES chýbalo dovozné povolenie, preto colníci zásielku zadržali. Ukázalo sa, že spoločenská hodnota kožušiny z medveďa je viac ako 2 600 eur.

Obchody s chránenými a ohrozenými živočíšnymi a rastlinnými druhmi je zakázaný a preto nelegálny. Zvážte preto, či chcete zaplatiť za niečo, čo sa k vám do rúk ani nedostane.

Okrem živých zvierat a rastlín sa dohovor CITES vzťahuje aj na výrobky z nich. Medzi rastliny, živočíchy a produkty z nich, s ktorými sa najčastejšie obchoduje, sú opice, veľryby, mačkovité šelmy (tiger, lev, leopard, puma), nosorožce, papagáje (okrem andulky a korely), krokodíly, korytnačky, leguány, chameleóny, veľhady, jašterice a pavúky, z rastlín orchidey, kaktusy, aloe, mliečniky, agávy, cykasy.

Okrem živých druhov živočíchov a rastlín sa dohovor CITES vzťahuje aj na rôzne výrobky z ohrozených živočíchov, napríklad sošky zo slonoviny, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, kabelky z krokodílej kože či kožušiny zo vzácnych šeliem. Najčastejšie sa obchoduje s výrobkami z kože plazov a s kožušinami.

Z našich pôvodných druhov živočíchov sú tam medveď hnedý, vlk dravý, mačka lesná, rys ostrovid, vydra riečna, dravce (sokoly, jastraby, orly a sovy), niektoré kačice, volavka striebristá, volavka biela, bocian čierny a motýľ jasoň červenooký. Z pôvodných druhov rastlín sú to orchidey, cyklámen fatranský, snežienka jarná, hlaváčik jarný, medvedica lekárska, pľuzgierka islandská, vachta trojlistá, horec žltý, plavúň obyčajný a arnika horská.

CITES je medzinárodný dohovor, ktorý bol podpísaný dňa 3.3.1973 vo Washingtone. Cieľom dohovoru je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta, tak aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhubením vplyvom bezohľadného získavania pre obchodné účely. V súčasnosti k nemu pristúpilo viac ako 160 krajín sveta. Približne 2 500 druhov živočíchov a 35 000 druhov rastlín nájdete na http://www.cites.sk.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 137 kB; nové okno]

(01. 12. 2013)

Archív tlačových správ