Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 10

Ďalšie podvodne predávané autá z Nemecka

BRATISLAVA, 05.04.2019: Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili účtovné doklady spoločnosti z Bratislavského kraja, ktorá predávala ojazdené motorové vozidlá. Spoločnosť je podozrivá z porušovania daňových predpisov v oblasti DPH. Predpokladaná škoda voči štátnemu rozpočtu predstavuje viac ako 2,6 mil. eur. Ide o ďalší prípad nelegálneho predaja automobilov. V marci totiž kriminalisti zaistili účtovníctvo z rovnakého dôvodu aj predajcovi z Trnavského kraja. 

Kriminalisti finančnej správy zaisťovali na viacerých miestach na území Slovenska účtovné doklady daňového subjektu z Bratislavského kraja podozrivého z porušovania daňových predpisov v oblasti DPH.  Išlo o daňový subjekt, ktorý v rámci svojej podnikateľskej činnosti predával ojazdené motorové vozidlá dovezené z viacerých autobazárov z iného členského štátu EÚ – Nemecka. Pri týchto transakciách však existuje dôvodné podozrenie z nepriznania dane z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu a následne nepriznania dane pri predaji. 

Podľa predbežných informácií mal predajca v priebehu štyroch rokov priviezť a následne predať viac ako 1 650 osobných áut zákazníkom po celom Slovensku. Na základe požiadavky zákazníkov o kúpu vozidla obchodník vycestoval aj so zákazníkmi do Nemecka. Autá kúpil a následne previezol na Slovensko. Pri takto nadobudnutých vozidlách mal uplatniť režim intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru, teda mal nadobudnutý tovar zdaniť slovenskou daňou. To však podľa doterajších zistení nerobil. Vozidlá kupovali fyzické osoby, pričom časť z vozidiel následne končila v autobazároch po Slovensku. Kriminalisti zaistili účtovné doklady podnikateľského subjektu za obdobie celých štyroch rokov. 

Podľa predbežných analýz finančný únik na dani z pridanej hodnoty predstavuje sumu viac ako 2,6 mil. eur. V prípade dokázania viny hrozí podozrivým osobám z trestného činu skrátenia dane a poistného (podľa §276 ods.4. Trestného zákona) trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 294 kB; nové okno]

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(05. 04. 2019)

Archív noviniek