Preskočiť na hlavný obsah

Podvodne predávané autá z Nemecka

BRATISLAVA, 20.03.2019: Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili účtovné doklady predajcovi ojazdených áut z Trnavského kraja. Podozrivý je z porušovania daňových predpisov v oblasti DPH s predpokladanou škodou viac ako 700 000 eur. Kriminalisti predpokladajú, že podvodným spôsobom predal takmer 400 áut. 

Kriminalisti finančnej správy zasahovali u predajcu, ktorý predával najmä ojazdené motorové vozidlá. Tieto vozidlá dovážal na požiadanie od zákazníkov – fyzických osôb - z viacerých autobazárov z Nemecka. Automobil v zahraničí kúpil, pričom následne pri takto nadobudnutých vozidlách mal uplatniť režim intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru. Vznikla mu povinnosť nadobudnutý tovar zdaniť slovenskou daňou.  Existuje však dôvodné podozrenie, že tak nerobil a daň z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepriznával. Na základe toho mal predávať vozidlá fyzickým osobám po celom Slovenku len s minimálnou maržou. 

Podľa predbežných zistení KÚFS mal tento podnikateľ v priebehu štyroch rokov priviezť a následne predať takmer 400 osobných motorových vozidiel zákazníkom na Slovensku. Pri akcii zaistili kriminalisti účtovné doklady podnikateľa za obdobie 2015 -2018. 

V prípade dokázania viny hrozí osobe podozrivej z trestného činu skrátenia dane a poistného (podľa §276 ods.4. Trestného zákona) trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.  Finančný únik na dani z pridanej hodnoty totiž predstavuje sumu viac ako 700 000 eur.                 

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 293 kB; nové okno]

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(20. 03. 2019)

Archív noviniek