Preskočiť na hlavný obsah

Veľká kontrolná akcia v Bratislave

BRATISLAVA – 29. 06. 2014: Viac ako tretina skontrolovaných prevádzok v Bratislave nedodržiava zákon o ERP. V priebehu včerajšieho dňa skontrolovalo 25 kontrolných skupín prevádzky na trhoviskách, ale i v reštauráciách. Najčastejším porušením bolo nezaevidovanie tržby v pokladni.

Od skorého rána do večera kontrolovali v hlavnom meste elektronické registračné pokladnice colníci z Bratislavy, Nitry a Trnavy. V priebehu soboty skontrolovalo 65 colníkov 49 prevádzok na trhovisku Miletičova, petržalskej hrádzi, jazere Draždiak a v reštauráciách centra mesta. Colníci evidovali porušenia v 38 skontrolovaných prevádzkach – čo predstavuje až 77%.

„Cieľom takýchto kontrol je okrem dodržiavania zákona aj ochrana zákazníka. Najčastejším porušením bolo nezaevidovanie tržby v pokladni, čo v praxi znamená, že predajca daň, ktorú mal odviesť, si ponechal, a teda mal dvojnásobný zisk na úkor zákazníka,“ skonštatovala Katarína Tehlárová, hovorkyňa Colného úradu Bratislava.

Druhým najčastejším porušením bolo nevydanie bločku. Blok, ktorý kupujúcemu predávajúci vydá, musí obsahovať číslo bloku, DPK (daňový kód pokladne) a logo MF.

Za porušenia boli priamo na mieste uložené pokuty v celkovej výške 15 870 eur. Päť pokút bolo uložených opakovane, boli zaistené dve ERP a v jednom prípade colný úrad podá návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia za opakované závažné porušenie zákona o používaní ERP.

Napriek vysokej miere porušení zákona o ERP sa spätná väzba verejnej mienky na kontroly mení. Vysokú mieru porušovania zákona chápe ako rizikovú aj verejnosť, čo potvrdzuje aj fakt, že počas kontrol vyjadrili našim pracovníkom podporu.

Colníci budú kontrolovať na území celého Slovenska počas leta nielen hrádze a trhoviská, ale zamerajú sa aj na festivaly.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 138 kB]

(29. 06. 2014)

Archív noviniek