Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W5

Väčšia bezpečnosť na bratislavskom letisku

BRATISLAVA – 29. 10. 2013: Letisko M. R. Štefánika bude opäť o čosi bezpečnejšie. Vďaka spolupráci Slovenska s USA bude na medzinárodnom letisku nainštalovaný systém určený na diskrétnu detekciu rádioaktívnych a jadrových látok. Pôjde o prvý systém tohto typu nainštalovaný v krajinách východného bloku Európy.

Systém STRIDE dokáže zachytiť a detekovať rádioaktívne látky. Na bratislavskom letisku by ho mali zaviesť v decembri tohto roku. Ak sa systém na letisku osvedčí, inštalujú ho na všetky letiská východného bloku Európy. Colníci sa na jeho obsluhu boli školiť v Oak Ridge Nationale Laborartories v Tennessee pod záštitou amerického Ministerstva energetiky.

Celý systém bude pilotovaný finančnou správou - konkrétne Colným úradom Bratislava. Účastníci workshopu sa mohli dokonale zoznámiť so systémom STRIDE a vyskúšať si jeho nasadenie v čo najreálnejšie nasimulovaných situáciách.

Na ďalšom workshope v Richlande (štát Washington) si náš colník Roman Hervay ako jediný zástupca Slovenska vymenil skúsenosti s ďalšími 15timi účastníkmi z celého sveta. Scenáre tréningu boli zamerané na cestnú, leteckú a kontajnerovú (hlavne v prístavoch – megaportoch) prepravu. V mnohých prípadoch boli rekonštruované scenáre na základe reálnych udalostí. Colníci si mohli vyskúšať odhalenie potenciálneho pašovania vysoko obohateného uránu, ktorý bol maskovaný materiálom s vysokým obsahom prírodných izotopov ako draslík K40a Thórium232 a Rádium226 . Tie maskovali vlastnosti uránu a plutónia. V spolupráci s policajtmi a jadrovými fyzikmi sa snažili prísť na čo najefektívnejší postup, ako dané prípady odhaliť. Spolupráca sa ukázala veľmi prospešná, keďže si vymenili cenné skúsenosti na oboch stranách.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 272 kB; nové okno]

(29. 10. 2013)

Archív tlačových správ