Preskočiť na hlavný obsah

Tisícky zaistených cigariet bez kolkov v Žilinskom kraji

BRATISLAVA – 09.05.2024: Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili v rámci domovej prehliadky v obci Oščadnica takmer 37 000 kusov spotrebiteľských balení cigariet (SBC) neoznačených slovenskou kontrolnou známkou. Ich predajom by vznikla škoda na spotrebnej dani za viac ako 100 000 eur. Podozrivá osoba nakupovala neoznačené SBC pravdepodobne v Poľsku a distribuovala ich v rámci Žilinského kraja a susedných členských štátov EÚ.

Minimálne od mája minulého roka J. K. z obce Oščadnica nakupoval neoznačené SBC pravdepodobne v Poľsku a distribuoval ich v Žilinskom kraji a v susedných členských štátoch EÚ. V spolupráci s českými kriminalistami bola táto osoba koncom apríla zadržaná v Českej republike počas predávania neoznačených SBC odberateľom. Príslušníci KÚFS následne urobili u neho domovú prehliadku, pri ktorej našli 47 bielych škatúľ. V nich boli neoznačené SBC značky Rothmans.

Kriminalisti zistili, že v 46 škatuliach sa nachádza 80 kartónov neoznačených SBC. V jednej škatuli sa nachádzalo 109 ks neoznačených SBC. Na základe týchto skutočností vyšetrovateľ finančnej správy zaistil všetky SBC. Celkovo išlo o 36 909 kusov neoznačených SBC, čím by vznikla predbežná škoda na spotrebnej dani vo výške 109 937,15 eur. Na základe vykonanej domovej prehliadky vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru podľa Trestného zákona. V prípade preukázania podozrení a dokázania viny hrozí osobe trest odňatia slobody v rozsahu 1 až 5 rokov.

Osoba J. K., ktorá zabezpečovala sklad a distribúciu neoznačených SBC, bola už v minulosti stíhaná pre uvedený trestný čin.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(09. 05. 2024)

Archív noviniek