Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W1

Colníci na obchodnej akadémii

ŽILINA – 28. 09. 2016: Študenti Obchodnej akadémie v Žiline sa vzdelávali v oblasti, ktorú doteraz poznali len z teórie získanej na hodinách colníctva. Na stretnutí so žilinskými colníkmi sa dozvedeli viac zo zákulisia ich akčnej a častokrát aj nebezpečnej práce.

Do študijného programu Obchodnej akadémie v Žiline majú poslucháči zaradený aj predmet colníctvo, ktorý im dáva základný obraz o colných predpisoch a princípoch zdaňovania a kontroly medzinárodného obchodu. Na doplnenie kompletnejšieho rozhľadu sa pedagógovia školy rozhodli zavolať na stretnutie colníkov, aby obohatili študentov o poznatky z praxe.

Prednáška prebehla v uplynulých dňoch a zúčastnili sa jej tretiaci zo školy. Dozvedeli sa o úlohách, ktoré si tento zbor plní nielen z hľadiska napĺňania štátnej a európskej pokladnice. Cez videá, obrázky a reálne príklady zistili, že kontrolou tovaru colníci ochraňujú zdravie obyvateľov, ich majetok. Budúci podnikatelia si vypočuli, prečo je dôležité platiť dane. Jednou z tém bol internetový obchod a na čo si treba dať pozor pri objednávaní z e – shopov.

Študenti si pozreli z originálnych videí priamo natočených v teréne pašovanie drog a falzifikátov. Videli spoluprácu psovoda so služobným psom, ktorý vyhľadal v osobnom vozidle marihuanu a úsmevné momenty, napríklad kedy psík počas toalety našiel cigarety s ukrajinskou kontrolnou známkou. Colníci mali pre poslucháčov zdokumentovaný prípad, kedy vodič auta nezastavil na znamenie, museli ho naháňať a použiť donucovacie prostriedky. Tu sa mohli sami presvedčiť o tom, že práca colníka je aj akčná a zároveň nebezpečná.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB; nové okno]

(30. 09. 2016)

Archív tlačových správ