Preskočiť na hlavný obsah

Colníci zadržali fejky aj pseudoefedrín

NITRA – 24. 02. 2014: Počas víkendu kontrolovali colníci autobus smerujúci južnej Európy do Poľska. Počas kontroly batožiny našli takmer 12 kg nelegálne prepravovaných tabletiek pseudoefedrínu vhodného na výrobu metamfetamínu. Taktiež zadržali viac ako 10 000 kusov tovaru (najmä parfémov, obuvi a textilu), ktorý vykazoval znaky falzifikátov.

V sobotu colníci zo Štúrova a Kriminálneho úradu Finančnej správy kontrolovali blízko hraničného priechodu Šahy autobus s poľskými značkami. Pri kontrole batožiny Slawomira M., občana Poľskej republiky, našli v igelitovej taške voľne sypané tabletky v množstve cca. 5 kg. Dôkladnou kontrolou batožiny uvedenej osoby zistili ďalších viac ako 6,5 kilogramov týchto tabletiek. Muž tvrdil, že tabletky sú určené na liečbu astmatikov. Vykonaním predbežného narkotestu však bol v tabletkách potvrdený obsah pseudoefedrínu, ktorý je ako prekurzor používaný na výrobu metamfetamínu (pervitínu). Hodnota zadržaných tabletiek je cca 99 900 eur.

Ako informoval hovorca colného úradu Nitra Stanislav Pacher, prípad aj s držiteľom tovaru, colníci odovzdali vyšetrovateľovi PZ SR. Podľa zákona o zaobchádzaní s chemickými látkami, ktoré možno zneužiť na nezákonnú výrobu omamných látok a psychotropných látok v znení neskorších predpisov, je zadržaný prekurzor zaradený do I. skupiny určených látok.

Pri kontrole autobusu colníci zaistili aj tovar, pri ktorom bolo podozrenie, že ide o „fejky“. Celkom zadržali viac ako 10 tisíc kusov tovaru. Najmä parfémy, textil, obuv a kožené výrobky, pri ktorom cestujúci nevedeli preukázať nadobudnutie tovaru a pri ktorom bolo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Porušenia v oblasti ochrany práv duševného vlastníctva bude riešiť colný úrad so zástupcami majiteľov ochranných známok.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB; nové okno]

(24. 02. 2014)

Archív noviniek