Preskočiť na hlavný obsah

Colníci na Radvanskom jarmoku a Salamandrových dňoch

BANSKÁ BYSTRICA – 18. 09. 2014: Banskobystrickí colníci sa v rámci intenzívnych kontrolných akcií zacielených na elektronické registračné pokladnice zamerali aj na Radvanský jarmok a Salamandrové dni, ktoré sa v našom regióne uskutočnili uplynulý týždeň. O nepoučiteľnosti obchodníkov svedčia opakujúce sa porušenia zákona a udelené pokuty.

Banskobystrickí colníci uplynulý týždeň preverili dodržiavanie zákona o elektronických registračných pokladniciach u predajcov v stánkoch na tradičných regionálnych podujatiach ako sú Radvanský jarmok v Banskej Bystrici a Salamandrové dni v Banskej Štiavnici. Kontroly boli zamerané na vystavovanie pokladničných blokov, či zaevidovanie prijatej hotovostnej platby v pokladnici.

Z vykonaných kontrolných nákupov bolo porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice odhalené v jedenástich prípadoch, šesť pokút bolo uložených v Banskej Bystrici a päť v Banskej Štiavnici. U jedného z podnikateľov zistili opakované porušenie zákona. Podobného deliktu dopustil už po tretí krát. Obchodníci pritom v prípade opakovaných porušení riskujú nielen znásobujúcu sa pokutu, ktorá začína na sume 330 eur, ale aj zrušenie živnosti.

Colný úrad Banská Bystrica za uvedené porušenia právnych predpisov uložil obchodníkom pokutu v súhrnnej výške až 4 420 eur.

Medzi najčastejšie porušenia zistené pri kontrolách v oblasti ERP patria:

  • nezaevidovanie tržby v pokladnici,
  • nevydanie pokladničného dokladu,
  • vydanie pokladničného dokladu, ktorý nespĺňa náležitosti zákona (napr. zovšeobecňujúce označenie predávaného tovaru).

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB]

(18. 09. 2014)

Archív noviniek