Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 16

Colníci sa školia v odhaľovaní pašovania nukleárnych a rádioaktívnych materiálov

MICHALOVCE – 14. 11. 2013: Colníci z celého Slovenska sa v Michalovciach a vo Vyšnom Nemeckom tento týždeň školia ako s pomocou nových technických zariadení odhaľovať rádioaktívny a nukleárny materiál. Workshop je súčasťou programu Exportných kontrol - Bezpečnosti hraníc a zákazu šírenia zbraní hromadného ničenia Ministerstva zahraničia USA a realizuje sa v spolupráci Veľvyslanectva USA na Slovensku a finančnej správy.

Školiteľmi sú americkí colníci z praxe, ktorí dnes pôsobia na Ministerstve zahraničných vecí USA ako poradcovia. 20 colníkov má v rámci školení k dispozícii nové technické zariadenia, ktoré poskytla americká strana.

Dnes a zajtra je na programe praktická časť priamo na colnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Školenie a výcvik colníkov nemá vplyv na vybavenie cestujúcich ani nákladnej dopravy, nakoľko colníci sú zapojení do praktického výkonu kontrol vozidiel, ktoré týmto môžu len urýchliť.

Ide o dlhodobú spoluprácu bývalej colnej správy, dnes finančnej správy s Ministerstvom zahraničných vecí USA, ktorá prebieha od roku 2000, pričom od roku 2007 je Slovensko zaradené v rámci programu už ako rozvinutá krajina, kde sa zabezpečujú školenia aj pri nasadení nových technických zariadení, tak ako je tomu aj dnes.

V rámci kontrol na odhaľovanie rádioaktívneho a nukleárneho materiálu využívajú colníci:

  • stacionárne detektory radiácie Raven,
  • ručné meracie prístroje na meranie radiácie Identifier,
  • stacionárne inšpekčné skenovacie systémy,
  • mobilné skenovacie systémy a zariadenia,
  • fonendoskopy,
  • sondážne tyče a ďalšie ručné prístroje na dôkladné fyzické kontroly vozidiel, kontajnerov a tovaru.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 132 kB; nové okno]

(14. 11. 2013)

Archív noviniek