Preskočiť na hlavný obsah

Colníci si počkali na tisícky pašovaných cigariet

MICHALOVCE – 23.08.2018:  V colnom pohraničnom pásme zaistili colníci 7 200 kusov pašovaných cigariet ukrytých v podbehoch osobného vozidla,  ktorého vodič ušiel.  Finančný únik v tomto prípade predstavuje viac ako 1 000 eur.

V colnom pohraničnom pásme vykonávali v stredu 22.8.2018 colníci zvýšený colný dohľad. Kontrolná mobilná skupina colníkov spozorovala v katastri obce Kristy, neďaleko ukrajinskej hranice, odstavené osobné motorové vozidlo v blízkosti kukuričného poľa. Vo vozidle sa nenachádzal vodič ani žiadna iná osoba. Keďže vozidlo bolo zamknuté a colníci nadobudli podozrenie, že sa v ňom môže nachádzať tovar, ktorý mohol uniknúť colnému dohľadu, privolali si na pomoc služobného psa. Ten okamžite značil na oboch stranách podvozku, že sa v tých priestoroch môže nachádzať tabakový tovar.

Colníci zostali pri vozidle do ďalšieho dňa, až kým sa pri ňom neobjavil vodič. Po presune vozidla do kontrolnej haly začali vozidlo rozoberať. Po dôkladnej kontrole odhalili v podbehoch na oboch stranách 7 200 kusov cigariet. Cigarety boli  balené v spotrebiteľskom balení po 20 ks, v dĺžke tabakového povrazca do 80 mm vrátane, označené na spotrebiteľskom balení ukrajinskými kontrolnými známkami. Finančný únik na cle a daniach predstavuje 1 054,34 eur.

Ukrajinský vodič s vozidlom so sobraneckými evidenčnými číslami prestúpil v stredu 22. augusta hranicu z Ukrajiny na Slovensko. Pri vypočutí uviedol, že sa chystal pracovať do Českej republiky a cigarety si zaobstaral na prilepšenie. Prípad vzhľadom na podozrenie zo spáchania trestného činu colníci postúpili miestne príslušnému vyšetrovateľovi Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý vedie vyšetrovanie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu pre porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru.

Páchateľovi hrozí podľa trestného zákona odňatie slobody od šiestich mesiacov do troch rokov a vyhostenie zo Slovenska.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol   v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(23. 08. 2018)

Archív noviniek