Preskočiť na hlavný obsah

Colníci zaistili 12 000 litrov "pančovanej nafty"

Žilina – 16.4.2013: Čerpacia stanica v Tepličke nad Váhom motoristom predávala namiesto motorovej nafty vykurovací a mazací olej. Ten je zdaňovaný omnoho nižšou sadzbou spotrebnej dane ako motorová nafta a ani zďaleka nedosahuje potrebnú kvalitu, ktorú pre motorovú naftu predpisuje norma. Žilinským colníkom sa tak podarilo odhaliť ďalší prípad predaja „pančovanej nafty“.

Colníci zaistili celý obsah skladovacích nádrží – takmer 12 000 litrov „motorovej nafty“. Predbežný daňový únik na spotrebnej dani zo zaisteného tovaru predstavuje cca. 4 600 €. Prípad je ešte stále predmetom ďalšieho vyšetrovania a už teraz je zrejmé, že únik na spotrebnej dani bude niekoľkonásobne vyšší.

Uvedený prípad nie je ojedinelým javom. Žilinskí colníci zaznamenali aj niekoľko prípadov, kedy bol vykurovací olej ponúkaný na predaj ako motorová nafta priamo z dodávkových vozidiel formou „podomového predaja“. Podvody na daniach pri predaji benzínu či nafty zistili žilinský colníci už v roku 2010. Vtedy na jednej z čerpacích staníc v meste Žilina zaistili 33 000 litrov pohonných hmôt. Expertíza vtedy ukázala, že čerpacia stanica predávala namiesto motorovej nafty zmes odpadov z ropných produktov. Ak si takúto „motorovú naftu“ motoristi načerpali do svojho vozidla, riskovali vážne poškodenie motora. Voči zodpovedným osobám bolo začaté trestné stíhanie a colný úrad im vtedy vyrubil uniknutú spotrebnú daň  vo výške 12 810 €, ktorú zaplatili.

Colníci teda v uvedených prípadoch zabránili nielen únikom na dani, ale aj ochránili klamaných motoristov pred možným poškodením ich motorových vozidiel.

(16. 04. 2013)

Archív noviniek