Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

V colníckom múzeu pribudli nové exponáty

BRATISLAVA – 06.08.2013: Posledný mesiac zostáva návštevníkom, ktorí chcú spoznať históriu výberu daní na území Česko-Slovenska na návštevu Múzea colníctva. Pre návštevníkov je pripravená aj novinka - sako rakúsko-uhorského financa zo začiatku 20. storočia. Originál patrí medzi najvzácnejšie exponáty jedného z najmenších múzeí na Slovensku.

Múzeum otvorilo druhú sezónu svojej existencie v máji 2013. Odvtedy prešlo priestormi mýtneho domčeka z roku 1890 pri Starom moste približne 1 400 návštevníkov. Len počas májového celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií si expozíciu v historickom objekte bývalej colnice prezrelo asi 500 ľudí.

Historické obdobia výberu mýta, daní a ciel na našom území mapujú rôzne artefakty. K nim nedávno pribudlo aj pôvodné sako rakúsko-uhorského financa z roku 1905. Ide o veľmi vzácny originál, ktorý Spolok histórie a colníctva finančnej správy získal z domácej zbierky od zberateľa z Českej republiky. Múzeum  sa môže pochváliť aj novými exponátmi z obdobia socializmu.

Pracovné nástroje, dokumenty, uniformy či zbrane obdivujú aj zahraniční hostia. Do knihy návštev  sa stihli podpísať návštevníci z USA, Izraela, Južnej Ameriky či Ukrajiny. Obdivujú nielen expozíciu, ale aj odborný výklad k jednotlivým historickým etapám súvisiacich s colníctvom. Návštevníci si môžu prezrieť a zakúpiť aj priekopnícku publikáciu Finanční stráž Slovenskej republiky 1939-1945 od zakladajúceho člena spomínaného spolku Jaroslava Beneša.

Okrem aktivít spojených s výstavnou činnosťou sa spolok zapája do historických podujatí. Najbližšie sa bude konať 21. septembra v petržalskom bunkri B-S 4. Na akcii, ktorá bude spomienkou na 75. výročie vojenskej mobilizácie, sa podieľajú Múzeum Petržalského opevnenia a Klub vojenskej histórie Slovensko.

Vzhľadom k tomu, že začiatkom septembra sa začne s rekonštrukciou Starého mosta, bude Múzeum colníctva dočasne pôsobiť v iných priestoroch. Momentálne sa hľadá vhodná a verejnosti prístupná lokalita, o ktorej budeme informovať.

(06. 08. 2013)

Archív tlačových správ