Preskočiť na hlavný obsah

„Ja nič, ja muzikant“ na colníkov neplatí

NITRA – 13.06.2023: Mobilné hliadky ozbrojených príslušníkov Colného úradu Nitra kontrolujúci vlakové súpravy sa často stretávajú s pretvárkou pasažierov, ktorí sa pokúšajú zatajovať svoje batožiny s cieľom skryť nelegálny tovar.  Jeden z takých prípadov sa odohral počas kontroly vlakovej súpravy smerujúcej z Komárna do Bratislavy. 

Členovia mobilnej hliadky Colného úradu Nitra aj so služobným psom spozorovali na zastávke „Komárno závody“ nastupujúce dve osoby s podozrivo veľkým kufrom. Preto sa počas ďalšej jazdy presunuli do zadnej časti vlakovej súpravy a  neomylne podozrivý kufor označil aj služobný pes. Hliadka preto osobu stojacu pri batožine vyzvala, aby im ukázala svoju batožinu. Na to kontrolovaná osoba vyhlásila, že žiadnu nemá a daný kufor nepozná. Po otvorení batožiny hliadkou bolo zistené, že sa v nej nachádza väčšie množstvo neoznačených tabakových výrobkov kontrolnou známkou – a to 240 ks spotrebiteľských balení cigariet značky Marlboro Gold. Keď sa hliadka spýtala osoby, čo sa v batožine nachádza, dostala odpoveď o presnom počte spotrebiteľských balení. A hra „ja nič, ja muzikant“ pokračovala až do chvíle, keď sa osoba chcela napiť a pýtala si z batožiny fľašu. Na otázku príslušníkov, ako vie, že je tam fľaša, keď batožina nie je jej, už ďalej svoju „hru“ hrať nevedela. 

Tieto cigarety boli zaistené a prípad bol odovzdaný vyšetrovateľovi FS na ďalšie konanie. Predbežné vyčíslenie daňového úniku je 640 eur. 

Monitorovanie dopravných prostriedkov naďalej pokračuje v nezmenenej intenzite a mlčanie alebo výhovorky pri obchádzaní daňových zákonov na príslušníkov finančnej správy neplatia. 

Colný úrad upozorňujeme spotrebiteľov, aby sa nedali nalákať na podozrivo nízke ceny a vyhýbali sa nakupovaniu pochybných a podozrivo lacných výrobkov neoznačených kontrolnou známkou. Falošné výrobky môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením nebezpečné pre ich zdravie.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(13. 06. 2023)

Archív noviniek