Preskočiť na hlavný obsah

Kontrolná akcia sa skončila s nálezmi

BRATISLAVA – 03.04.2023: S viacerými priestupkami voči dodržiavaniu colných a daňových predpisov sa stretli príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava počas kontrolnej akcie na diaľničnom odpočívadle D2 Závod v smere do Českej republiky. Počas piatich hodín hliadka zaistila 110 spotrebiteľských balení cigariet (SBC) a 71 fliaš alkoholu.

Hliadka príslušníkov z CÚ Bratislava kontrolovala v uplynulých dňoch dodržiavanie colných a daňových predpisov na odpočívadle D2 pri obci Závod. Počas päťhodinovej kontrolnej akcie zistila viacero porušení predpisov pri prevoze cigariet a alkoholu. V autobuse s moldavským evidenčným číslom, ktoré šoféroval 35-ročný Rumun našli bratislavskí colníci ukrytých 70 SBC značiek MARLBORO Gold a WINSTON Blue označených moldavskou kontrolnou známkou. Ich prítomnosť potvrdil služobný pes vycvičený na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov. Vodič nevedel preukázať pôvod a spôsob ich nadobudnutia.

V ďalšom autobuse s českým evidenčným číslom hliadka objavila 40 SBL rôznych značiek. Na otázku, či rumunský vodič prepravuje alebo dováža tovar podliehajúci spotrebnej dani, odpovedal záporne. Kontrola vnútorných a vonkajších priestorov však ukázala, že nehovorí pravdu. Balíčky cigariet mu príslušníci finančnej správy zaistili.

Rovnako dopadol aj ďalší Rumun, ktorý prevážal na dodávke s moldavskou ŠPZ 49 spotrebiteľských balení liehu. Fľašky brandy mal ukryté na rôznych miestach v interiéri vozidla. Spôsob a pôvod ich nadobudnutia vodič nevedel preukázať. Zatajiť 16 fliaš litrovej vodky a 6 fliaš pollitrového moldavského koňaku sa pokúšal aj 36-ročný občan Rumunska. Viezol ich v autobuse s českou poznávacou značkou, no k preprave sa vopred neprihlásil. Až následnou kontrolnou príslušníci finančnej správy zistili, že preváža v skrýšach dané balenie liehu.

Nakoľko v spomenutých prípadoch nešlo o podozrenie zo spáchania trestného činu, iba priestupku, prípad bude riešiť správca dane – CÚ Bratislava. Vodičom bola udelená pokuta v blokovom konaní.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(03. 04. 2023)

Archív noviniek