Preskočiť na hlavný obsah

Banskobystrickí colníci zaistili destilačné zariadenie

BANSKÁ BYSTRICA – 27. 01. 2015: Banskobystrickí colníci zaistili destilačné zariadenie, ktoré bolo ponúkané na predaj prostredníctvom inzerátu uverejneného na internete.

„Predám originálnu medenú pálenicu na pevné palivo, 1x použitá 120l medený dvojitý kotol. + návod na použitie + dopravu zabezpečím.“ Prostredníctvom tohto inzerátu ponúkal občan z Banskej Bystrice cez internet na predaj funkčné destilačné zariadenie.

Banskobytrickí colníci na základe uverejneného inzerátu vykonali kontrolný nákup zameraný na overenie pravdivosti informácii týkajúcich sa inzerátu. Počas kontroly colníci zistili, že fyzická osoba ponúka na predaj funkčné destilačné zariadenie aj s dokumentáciou. Uvedené zariadenie pritom nebolo zaregistrované na colnom úrade v zmysle zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojoch. Predávajúca osoba sa dopustila správneho deliktu a za porušenie povinností vyplývajúcich zo zákona jej hrozí pokuta vo výške od 30 eur do 3 000 eur. Zároveň sa predávajúca osoba dopustila aj trestného činu za neoprávnené prechovávanie zariadenia na výrobu liehu v zmysle zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon.

Finančná správa občanov pravidelne upozorňuje na dôsledky konzumácie nelegálne vyrobeného alkoholu, a to nielen právne, ale aj zdravotné. Nelegálne a podomácky vyrobené zariadenia častokrát nie sú z hľadiska použitého materiálu vhodné na výrobu kvalitných a zdravotne nezávadných destilátov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 195 kB]

(27. 01. 2015)

Archív noviniek