Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W8

Ďalšia krádež historického predmetu

BRATISLAVA – 21. 11. 2013: Zlodeji historických cenín opäť úradovali v Grécku. Zo Svätého kláštora svätej Kataríny v Katarraktis regionálnej divízie Arta regiónu Epirus v Grécku odcudzili zlodeji dva strieborné relikviáre z 19. storočia. Vzhľadom na podozrenie, že by sa mohli zlodeji pokúsiť previezť ukradnuté predmety cez hranice, informovalo grécke Ministerstvo školstva a cirkevných záležitostí aj slovenských colníkov.

Osemhranné klenuté cirkevné relikviáre zo striebra boli odcudzené z kláštora v Grécku. Mali tepané reliéfne dekorácie a po štyroch stranách boli vyobrazení mučeníci. V rohoch artefaktov sú nohy v reliéfnom prevedení. Kryt strieborných relikviárov je zložený z troch miernych zakrivení – ako architektonických prvkov, z ktorých na dvoch sú kvetinové motívy dekorácie a na vrchnej časti miniatúra korunovačného domu s krížom.

Tento rok ide o 10 prípad takýchto krádeží. Zlodejov lákajú najviac práve historické predmety z Grécka, v roku 2010 z tejto krajiny odcudzili 147 historických predmetov.

Medzi odcudzené predmety patrí napríklad:

  • ikona intronizovaného Krista, rozmery 0,90 x 0,67 m, z roku 1634-35 (Grécko)
  • mramorový blok z ranokresťanskej baziliky, 5. storočie n. l. (Grécko)
  • dvierka sanktuária – pozlátené vyrezávané drevo so zobrazením zvestovania s hodnostármi (Grécko)
  • vápencový náhrobný kameň z 3. – 2. storočia pred n. l. bol odcudzený zo západného cintorína starobylého mesta Amvrakia, zo súčasnej časti mesta Arta v Epiruse v Grécku
  • „Hlava ženy“ – obraz, autor Pablo Picasso, datovanie: 1939 (Grécko)
  • fragment z kompozície troch sôch bohov: Ascillepius, Hygiena, Telesphonus – mramor, rozmery:0,29 x 0,15 m (Bulharsko)
  • soška s názvom „Mokuzoshokannonzazo“, výška 78,8 cm, drží odnímateľnú vetvičku lotosového kvetu v ľavej ruke. Oči má zatvorené (Japonsko)

Finančná správa spolupracuje zo zahraničnými colnými správami na odhaľovaní pašovania predmetov kultúrneho dedičstva už 12 rokov. Informácia o odcudzených predmetoch sa k nám dostane prostredníctvom systému medzinárodného varovania a Ministerstva kultúry SR.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 135 kB]

(21. 11. 2013)

Archív noviniek