Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W5

Dano a Tana uspeli - medzinárodný úspech „štvornohých colníkov“

BRATISLAVA/HEŘMANICE – 18. 10. 2013: Dano a Tana uspeli na medzinárodných majstrovstvách psovodov v Českej republike. V kategórii vyhľadávania drog skončil Dano s psovodom Ľubomírom Petrušom na skvelom treťom mieste. Tana s psovodom Petrom Prokopom, ktorí sa špecializujú na vyhľadávanie tabaku, sa umiestnili na ôsmej priečke.

Tento týždeň si psovodi finančnej správy zmerali sily s konkurenciou z celého sveta. V súťaži bolo  28 psovodov z Nemecka, Rakúska, Slovinska, Českej republiky a Slovenska. Nielen colníci, ale aj príslušníci policajného zboru, cudzineckej polície, vojenskej polície a väzenskej služby Českej republiky poslali na súťaž to najlepšie čo mali. V pozícii pozorovateľov sa šampionátu zúčastnili Rusko, Grécko a Ekvádor.

Päť súťažných disciplín bolo na viacerých miestach Libereckého kraja v severných Čechách. Do poslednej chvíle nebolo nič rozhodnuté. V kategórii drogových psov bola na záver súťaže prehliadka dvoch osobných áut, v ktorých bolo 20 ks extázy. Pes mal na nájdenie a označenie 10 minút. Kontrola bola sťažená aj  tzv. klamnými vzorkami, teda potravinami a chemickými čistiacimi prostriedkami. Len štyrom psovodom z celého štartovného poľa sa podarilo nájsť správne úkryty v stanovenom časovom limite. Nechýbal medzi nimi služobný pes Dano so svojim pánom, Ľubomírom Petrušom z Colného úradu Košice.

V celkovom súčte naša dvojica dosiahla 361 bodov, čím si vybojovali vynikajúce tretie miesto. „Štvornohý colník“ Dano pritom má už 9 rokov a tieto preteky boli jeho rozlúčkou so súťažením na vrcholovej úrovni.

Kvalitnú prácu predviedla aj druhá dvojica zo Slovenska, fenka Tana a psovod Peter Prokop z Colného úradu Bratislava. Pre Tanu to boli prvé medzinárodné preteky, na ktorých sa rozhodne nestratila. V disciplíne poslušnosť dosiahli 84 bodov, čo bola tretia najlepšia priečka. Pri pachových prácach však zaplatili nováčikovskú daň a v konečnom súčte sa zaradil na ôsme miesto v kategórii tabak. Tana aj psovod účasťou získali cenné skúsenosti, ktoré zúročia do budúcnosti.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB; nové okno]

(18. 10. 2013)

Archív tlačových správ