Preskočiť na hlavný obsah

Boj proti daňovým podvodom - priorita Európskej únie

BRATISLAVA – 14.05.2013: Príspevkom SR v boji proti daňovým podvodom ako jednej z priorít Európskej únie (EÚ) bude medzinárodná konferencia s názvom Podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností ako spoločná priorita Slovenska a EÚ, ktorá sa uskutoční v piatok 17. mája v Bratislave.

Konferenciu organizuje Finančné riaditeľstvo SR a Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Robert Fico. Na konferencii vystúpia aj:

  • prezident Finančnej správy František Imrecze,
  • podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič,
  • štátny tajomník Ministerstva financií SR Peter Pellegrini,
  • Frank Van Driessche z generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre dane, colnú úniu, štatistiku, audit a boj proti podvodom, ktorý predstaví „Akčný plán EÚ na posilnenie boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom“.

Jednou z hlavných tém konferencie budú daňové úniky. Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala účinne, nekompromisne a systematicky bojovať proti daňovým podvodom. Na roky 2012 - 2016 prijala Akčný plán SR na boj proti daňovým podvodom, ktoré negatívne ovplyvňujú všetky oblasti spoločenského a ekonomického života. Daňové úniky navyše svojou podstatou deformujú ekonomické prostredie, znižujú príjmy štátneho rozpočtu, poškodzujú finančné záujmy EÚ, kredibilitu a dôveryhodnosť krajiny. Najvýznamnejšou mierou sa na objeme daňovej straty podieľajú spoločnosti s ručením obmedzeným, a to najmä tie, ktoré sídlia na fiktívnych adresách, štatutárnym orgánom je osoba, ktorá nekomunikuje so správcom dane a obchodné aktivity deklaruje len na papieri.

Pri plnení týchto cieľov je dôležitá analýza rizík a teda odhaľovanie porušovania daňových právnych noriem a z nich vyplývajúcich daňových trestných činov.

Oblasťou, o ktorej sa bude na podujatí diskutovať bude aj inovatívny prístup SR k daňovým únikom. V rámci nej sa účastníci konferencie zoznámia so zavedením systému hodnotenia daňových subjektov, tzv. verejným ratingom. Úlohou tohto nezávislého a objektívneho inštitútu je podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností a zvýšenie efektivity výberu daní.

Tlačový brífing pre médiá očakávame v deň konferencie - 17. 5. 2013 o 10,15 hod.

(14. 05. 2013)

Archív noviniek