Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W2

Deň colníkov 2017 prišli osláviť stovky návštevníkov

Bratislava – 09.10.2017: V sobotu (7. októbra) na Nábreží M. R. Štefánika v Bratislave predstavila finančná správa rozmanitú prácu colníkov a daniarov. Počas 5. ročníka osláv Dňa colníkov mohla verejnosť naživo zažiť zásah tzv. kukláčov či psovodov, ale takisto aj spoznať historické zbrane či uniformy. Pripravené podujatie ocenili stovky návštevníkov.

Týmto podujatím chcela finančná správa ukázať, čo robí – že ochraňuje zdravie občanov, ale aj ekonomické záujmy štátu. V neposlednom rade však chceli zástupcovia finančnej správy ukázať, že práca vo finančnej správe môže byť naozaj atraktívnym povolaním pre mladých ľudí.

Široká verejnosť sa počas akcie zoznámila so zaujímavou prácou colníkov a daniarov. V pripravených stánkoch čakali na návštevníkov historické uniformy, zbrane, rozličné falzifikáty, ale i chránené druhy rastlín a živočíchov. Priamo na námestí bolo pristavené aj vozidlo so skenovacou technikou. V ňom si návštevníci mohli preveriť, z akého kovu sú v skutočnosti vyrobené ich šperky. Colníci tiež vysvetľovali, aké chránené druhy rastlín a živočíchov nie je možné z dovolenky privážať ako suveníry.

Všetkých prítomných najviac zaujali kynologické ukážky zastavovania pašerákov a ich spacifikovanie. Vyhľadávaným bol však aj stánok plný falzifikátov a originálnych produktov, ktoré mohli návštevníci podujatia porovnávať. Niektorí záujemcovia si tam trúfli odhaliť napodobeniny kabeliek, peňaženiek či parfumov. V praxi si overili, že v mnohých prípadoch naozaj nie je jednoduché určiť, ktorý z tovaru je originál a ktorý, naopak, falzifikát. Colníci verejnosti ukázali aj vzorky ďalších pašovaných tovarov, pričom vysvetlili, že najčastejšie sa stále pašujú cigarety.

Návštevníci mohli navyše na vlastné oči vidieť aj röntgenový analyzátor určený na vyhľadávanie kovov v prevážaných tovaroch. Viacerí využili možnosť odfotiť sa v colníckej uniforme a z osláv si tak priniesli fotografiu na pamiatku.

Deň colníkov pre širokú verejnosť zorganizovala finančná správa už po piaty raz.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 200 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac ako 2,66 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(09. 10. 2017)

Archív noviniek