Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W8

„Deň pre školy“ mal úspech

Bratislava 20.september 2019 - Na vzdelávaní našich najmenších nám záleží. Ministerstvo financií SR v spolupráci s Finančnou správou SR, zorganizovalo prvý ročník veľkej akcie pre deti a ich učiteľov pod názvom „Deň pre školy“.

Priamo na ministerstve sme privítali takmer 300 piatakov zo základných škôl, ktorí sa nie len zabávali, ale najmä vzdelávali. Naši zamestnanci im pripravili špeciálne tematické prednášky, ktorých základným cieľom bolo naučiť žiakov ako správne hospodáriť s peniazmi, kde sa peniaze berú, alebo akú majú hodnotu.

„Deti sú pre nás síce špeciálne, ale o to vďačnejšie publikum. Videl som, že naše prednášky sa im páčili a verím, že si z nich odniesli množstvo dôležitých informácií, ktoré budú v živote potrebovať,“ uviedol riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na MF SR Peter Mikloš.

Program pre žiakov si pripravili aj zamestnanci finančnej správy. Nechýbala technika s ktorou pracujú colníci, ukážky zadržaného tovaru, no najväčším lákadlom boli dynamické ukážky a simulovaný zásah špeciálnej jednotky finančnej správy. Deti prijal vo svojej kancelárii aj minister Ladislav Kamenický, ktorý si pre všetky pripravil špeciálne darčeky. Každé dieťa malo možnosť posedieť si v kresle ministra.

„V dnešnej dobe sa pri vzdelávaní o financiách na našich najmenších často zabúda. Musíme si však uvedomiť, že deti už od útleho veku prichádzajú do kontaktu s peniazmi a od starších počúvajú o ich hodnote. Som preto rád, že ministerstvo si úlohu vzdelávania zobralo pod patronát a verím, že podobné akcie budú pokračova“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Projekt „Deň pre školy“ nie je jediný, ktorým sa ministerstvo snaží zvyšovať finančnú gramotnosť. Rezort už viac ako rok organizuje každý mesiac školenia pre učiteľov. Stovky vzdelávacích aktivít pre deti, ale aj seniorov organizuje aj finančná správa. Finančná gramotnosť Slovákov je podľa prieskumov nízka. V roku 2015 to bolo iba 48%, čím sa Slovensko zaradilo na 16. priečku v rámci EÚ. Prvé miesto patrí Dánsku so 71%, naopak na chvoste sú Rumuni (22%).

V prípade záujmu o fotografie z podujatia, kontaktujte prosím tlačový odbor.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 267 kB; nové okno]

(20. 09. 2019)

Archív noviniek