Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 16

Prestrelka na Hlavnom námestí v Bratislave

BRATISLAVA – 17. 09. 2015: Už zajtra sa Hlavným námestím ponesú výkriky, streľba a štekot psov. Colníci predstavia verejnosti opäť po roku náplň svojej práce. Pri príležitosti osláv Dňa colníkov sa verejnosť dozvie, ako rozoznať originálne výrobky od tých falošných, ale aj aké suveníry z dovoleniek nenosiť, pretože sú z chránených rastlín a živočíchov. Chýbať nebudú ani zbrane, skenovacia technika či ukážky so služobnými psami.Partnerom podujatia je mesto Bratislava.

18. septembra 2015 v čase od 10,00 do 13,00 hodiny spoznajú predovšetkým žiaci základných a stredných škôl, čo obnáša práca colníka. Colníci v priebehu troch hodín na niekoľkých „stanovištiach“ ozrejmia, ktoré druhy rastlín a živočíchov sú chránené, a teda zakázané kupovať na trhoch na dovolenkách. V stánku CITES si bude môcť verejnosť prezrieť zaisteného medveďa či vlka, koraly, morskú korytnačku, ale aj kabelky a opasky z krokodíla či hada.

Návštevníci si tiež budú môcť prezrieť výstavu „fejkov“, teda zadržaných falzifikátov (kabelky, peňaženky, šály, slnečné okuliare, tenisky, parfémy, hračky...). Vďaka spolupráci so zástupcami športových značiek si budú môcť porovnať falzifikáty s originálmi.

Lákadlom budú aj naši kynológovia a ich štvornohí pomocníci. Na Hlavnom námestí sa vykoná simulovaná colnícka kontrola. Špeciálne útvary zastavia vozidlo s pašerákmi (nelegálneho tabaku a drog), tí však odmietnu spolupracovať. Colníci preto budú musieť vytiahnuť aj zbrane – ani to však pašerákov neodradí. Prestrelku napokon ukončia služobné psy, ktoré pašerákov zneškodnia pri následnej obhliadke vozidla určia, kde v aute sa nachádza pašovaný tovar. Okrem dynamických ukážok predvedú psovodi ukážky poslušnosti svojich psov. Do programu sa bude môcť zapojiť aj verejnosť.

Nebude chýbať ani colnícka skenovacia technika, ktorú si budú môcť návštevníci vyskúšať (skenovanie batožiny a detektor kovov), rovnako ako historické uniformy, pasy či nepriestrelné vesty a zbrane.

Deň colníkov sa na Hlavnom námestí koná už po tretíkrát. Vďaka spolupráci s hlavným mestom sme šírili osvetu už medzi stovkami žiakov a inak tomu nebude ani tento rok. Okrem magistrátu našu akciu podporilo aj Slovenské združenie pre značkové výrobky, Kynologická revue, Saša Vavrová Photography, portál psisvet.sk, spoločnosť IDC Holding či Televízia Ružinov.

Programom nás tento rok prevedie Tomáš Palonder.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 150 kB; nové okno]

(17. 09. 2015)

Archív noviniek