Preskočiť na hlavný obsah

Z „diplomata“ pašerák

BRATISLAVA – 28 .4.2013: Colníci zaistili viac ako 119 000 kusov nelegálnych cigariet. Dňa 27. 4. 2013 v popoludňajších hodinách v stupovalo cez hraničný priechod Vyšné Nemecké vo vyhradenom jazdnom pruhu vozidlo, ktoré bolo označené ako diplomatické. Vodič auta, štátny občan Poľskej republiky, pri prestupe štátnej hranice z Ukrajiny na Slovensko vzbudil svojim neštandardným správaním u colníkov podozrenie. Vodič sa totiž nevedel preukázať diplomatickým pasom, hoci jeho auto bolo označené ako diplomatické. Taktiež predložil colníkom dokumenty, ktoré naznačovali jeho spojenie s poľským konzulátom v ukrajinskom Ľvove. Prevážať mal podľa jeho vyjadrenia diplomatickú poštu, colnou kontrolou však bol zistené, že zásielky nemali znaky diplomatickej pošty.

Pri dôkladnej fyzickej kontrole vozidla colníci zistili, že namiesto diplomatickej pošty a deklarovanej použitej elektroniky vodič vo vozidle na rôznych miestach doviezol spolu 119 940 kusov cigariet (takmer 600 kartónov). Cigarety boli troch rôznych značiek a mali ukrajinské kolky.

Škoda na spotrebnej dani a cle je vo výške 16 287,85 eur.

Ako sa dnes ukázalo, občan Poľskej republiky nikdy na veľvyslanectve v Ľvove nepracoval. Jeho auto bolo oblepené nálepkami, ktoré je možné voľne zakúpiť a patrilo jeho sestre. Doklad, ktorý predložil colníkom, mal síce pečiatku z veľvyslanectva, ale slúžil na úplne iný účel ako je prevoz diplomatickej pošty. Prípad je teda možné riešiť v štandardnom režime.

Muž je momentálne v cele predbežného zadržania a vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy ho obvinil z trestného činu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru v zmysle § 279 odsek 1, odsek 2 písmeno a trestného zákona. Vyšetrovateľ zároveň dnes predloží spis prokurátorovi a s ním aj návrh na vzatie do väzby.

(28. 04. 2013)

Archív noviniek