Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W1

Dokonalejšie kontrolné známky na liehovinách a cigaretách

ŽILINA – 10. 11. 2014: Dvadsiatich deviatich subjektov v Žilinskom kraji sa dotkli zmeny legislatívy v ich podnikateľskej činnosti s liehom alebo tabakovými výrobkami. Kontrolné známky, bez ktorých by sa žiadna fľaša liehoviny alebo krabička cigariet nemala dostať na trh, majú nový vzhľad. Podstatne sa mení aj spôsob ich tlače, objednávania, distribúcie a vedenia evidencie.

Sprehľadniť obeh liehovín a cigariet kvôli ochrane spotrebiteľa a tiež pre daňové úniky bol hlavným dôvodom, prečo sa od 1. októbra zmenil systém spojený s kontrolnými známkami. Legislatívne zmeny zákonov o spotrebnej dani z alkoholických nápojov a spotrebnej dani z tabakových výrobkov určujú podnikateľom, ktorí označujú balenia liehu alebo cigariet, využívať elektronický systém kontrolných známok. Úkony od objednania cez oznamovanie predpísaných údajov ako aj vedenie evidencie bude možné robiť len elektronicky v systéme na portáli finančnej správy.

Na nový systém si musí v Žilinskom kraji zvyknúť 26 firiem, ktoré vyrábajú spotrebiteľské balenia liehu alebo si ho objednávajú zo zahraničia. Potom ho označujú kontrolnými známkami a ďalej predávajú. Rovnako sú na tom aj 3 firmy v kraji obchodujúce s tabakovými výrobkami. Súbežne s novým systémom môžu určitý čas postupovať aj podľa predchádzajúcej právnej úpravy. Starými kontrolnými známkami môžu označovať liehoviny a cigarety až do konca marca 2015.

V obchodoch sa budú môcť predávať fľašky liehovín označené po starom až do 30.9.2016 a cigarety do 31.08.2015. Novinkou je označovanie cigár, cigariek a tabaku. Neoznačené spotrebiteľské balenia cigár bude možné predávať do 31.12.2016, cigariek do 31.12.2015 a tabaku do 31.3.2015.

Finančná správa od elektronického systému a dokonalejších kontrolných známok s hĺbkotlačou očakáva menej čierneho obchodu s alkoholom a tabakovými výrobkami na trhu.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB]

(10. 11. 2014)

Archív noviniek