Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 13

Dovolenkári, zbystrite pozornosť!

KOŠICE – 02.06.2016: Čas letných dovoleniek sa nám neúprosne blíži a s tým je spojený aj nákup rôznych suvenírov. Suveníry zvyčajne vyčaria úsmev na tvári alebo spomienky na letný pobyt, no neraz sa stane, že pamiatka kupovaná s dobrým úmyslom spôsobí komplikácie s colníkmi na letisku.

Skôr, ako odídete na dovolenku, nie je na škodu si naštudovať, čo nepodlieha ochrane medzinárodného dohovoru CITES. V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi rastlín a živočíchov úplne zakázaný a viac ako 30-tisíc je pod dohľadom colníkov podľa medzinárodného dohovoru CITES. Nedajte sa opantať pri kúpe náhrdelníkov z koralov, predmetov zo slonoviny, kabeliek z krokodílov alebo kaktusov do vašej zbierky, radosť zo suveníru nemusí trvať dlho.

Ak sa zaujímate o kúpu exotických suvenírov, overte si, či exempláre živočíchov alebo rastlín nie sú chránené Dohovorom CITES a či nepotrebujete na ich dovoz vývozné a dovozné povolenie.

Cestujúci sú z roka na rok obozretnejší a informovanejší, čo dokazujú aj detekčné kontroly na Pobočke colného úradu Košice Letisko. V uplynulom roku až do dnešného dňa nezaznamenali žiadne porušenia medzinárodného dohovoru CITES.

Majme na zreteli, že odmietnutím kúpy nelegálne získaných živočíchov, rastlín alebo výrobkov z nich môže každý z nás prispieť k záchrane a prežití vo voľnej prírode.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB; nové okno]

(02. 06. 2016)

Archív noviniek