Preskočiť na hlavný obsah

Odhalený drogový biznis

BRATISLAVA – 19.11. 2022: Namiesto oblečenia sa v balíkoch z USA nachádzali drogy. Takýto počin sa nevyplatil príjemcovi balíka, na ktorého si posvietili príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Bratislave. V rámci akcie Kebab sa kriminalistom podarilo zadržať občana Turecka, ktorý na Slovensko takýmto spôsobom dovážal omamné a psychotropné látky (OPL). Celkovo kriminalisti zaistili až 15 kilogramov drog. Ak by páchateľ niektoré z nich predal na čiernom trhu, mohol by zinkasovať viac ako 56 tisíc eur.

Finančná správa zadržala podozrivé balíky zo Spojených štátov amerických. Ich odosielateľ deklaroval, že obsahujú oblečenie. Dôkladná colná kontrola, aj za pomoci služobného psa, však potvrdila opak. V deklarovaných balíkoch s oblečením sa nachádzali drogy. Na základe týchto skutočností odštartovalo preverovanie príjemcu balíka pod krycím názvom Kebab.

Kriminalisti oboch zložiek v rámci vyšetrovania vykonali viaceré domové prehliadky a prehliadky iných priestorov, v rámci ktorých sa im podarilo zaistiť 10 až 15 kilogramov OPL, finančnú hotovosť vo výške viac ako 60 tisíc eur a motorové vozidlo. Na základe týchto dôkazov a zistených skutočností bol vyšetrovateľom PZ zadržaný páchateľ podnikajúci na Slovensku, ktorému boli balíky adresované.

Vyšetrovanie ukázalo, že zadržaná osoba drogy distribuovala v uliciach Bratislavy, pričom na krytie, distribúciu a predaj využívala firmu, s ktorou na Slovensku podniká. Páchateľ si tovar objednával prostredníctvom internetu cez „Dark Web“ a platil zaň kryptomenami. Zásielky boli odosielané s deklaráciou, že ide o oblečenie, pričom v prípade podozrenia sa kryl, že ide o predaj CBD a CBG produktov. Takýto obchod mu pritom vynášal nemalé prostriedky. Len v prípade predaja niektorých zaistených drog by na čiernom trhu zarobil viac ako 56 tisíc eur.

Zadržaný podnikateľ tureckej národnosti je obvinený z páchania zločinu nedovolenej výroby OPL alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Za takéto konanie mu hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(19. 11. 2022)

Archív noviniek