Preskočiť na hlavný obsah

Namiesto hnojiva tony nelegálneho tabaku

BRATISLAVA – 13.04.2023: Namiesto hnojiva viac ako 5,4 tony nelegálneho tabaku. Takúto trestnú činnosť sa podarilo odhaliť príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy v rámci akcie Drotár v Žilinskom kraji. Priamo na mieste činu zadržali dve osoby, pričom jeden z páchateľov má byť súčasťou organizovaného zločinu, ktorý sa zaoberá nelegálnym obchodom s cigaretami. Predbežne vyčíslená škoda pre štát predstavuje 647 tisíc eur. 

Kriminalisti finančnej správy počas akcie Drotár odhalili ďalší prípad nezákonného skladovania a distribúcie tabakovej suroviny do iných členských štátov.  Vykonali prehliadku nebytových a skladových priestorov. Tie si prenajímala obchodná spoločnosť, ktorá deklarovala, že sa v nich nachádza hnojivo. Namiesto neho však príslušníci KÚFS našli v 36 krabiciach viac ako 5,4 tony tabakovej suroviny.   Obchodná spoločnosť si pritom nesplnila svoju registračnú povinnosť k dani z tabakových výrobkov a podávala nulové daňové priznanie na DPH, pričom vykonávala obchodnú činnosť. Nelegálnou činnosťou podľa predbežných odhadov páchatelia okradli štát na spotrebnej dani z tabakových výrobkov o 547 tisíc eur a na DPH o ďalších 100 tisíc eur.

Kriminalisti na mieste zadržali dve osoby, pričom jednému z páchateľov bolo vznesené už aj obvinenie zo spáchania zločinu krátenia dane a poistného. Akcia Drotár je o to významnejšia, že sa kriminalistom KÚFS podarilo zadržať osobu, ktorá má byť súčasťou organizovaného zločinu pôsobiaceho na území EÚ, ktorý sa zaoberá nelegálnou výrobou a distribúciou cigariet. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.  

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(13. 04. 2023)

Archív noviniek