Preskočiť na hlavný obsah

Namiesto alkoholu falzifikáty energetického nápoja

BRATISLAVA/ŠAMORÍN, 20.03.2019: Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) mali podozrenie na nelegálnu výrobu alkoholu. Po preverení objektu v Šamoríne našli výrobňu energetických nápojov. Pre podozrenie z porušovania práva na duševné vlastníctvo priestory a všetky nájdené komponenty zaistili.

Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy a Colného úradu Trnava zasahovali v skladových priestoroch v Šamoríne. Podľa predbežných informácií sa v objektoch mali nachádzať komponenty na výrobu nelegálneho alkoholu. Skladové priestory skontrolovali. Pri kontrole našli takmer 40 000 kusov plastových fliaš v objeme 330 ml naplnené energetickým nápojom.

Fľaše v priestore nielen plnili, ale aj označovali etiketou známej značky. Kriminalisti preto informácie preverili so zástupcom majiteľa ochrannej známky. Ten potvrdil, že ide o tovar porušujúci právo na duševné vlastníctvo. Išlo o falzifikáty nápojov známej značky.

V skladoch našli kriminalisti z KÚFS uskladnených celkovo 37 765 fliaš tohto nápoja, rovnako ako baliacu linku, na ktorej boli tieto falzifikáty aj vyrábané. Všetky falzifikáty energetických nápojov zaistili. V tejto súvislosti štyri osoby vypočuli.

Predbežná škoda spôsobená majiteľovi ochrannej známky bola vyčíslená na 60 000 eur. V prípade ďalej koná vyšetrovateľ finančnej správy. Ten začal v danej veci trestné stíhanie pre trestný čin porušovanie práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu podľa §281 Trestného zákona. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(20. 03. 2019)

Archív noviniek