Preskočiť na hlavný obsah

Pozor na falošné nápoje a sladkosti Pokémon

TRNAVA – 01.03.2024: Aj v potravinárskom priemysle sa vyskytujú falzifikáty. Tentokrát sa na trhu objavili falošné sýtené nápoje, džúsy a cukrovinky Pokémon. Odhalili ich ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava počas kontroly v predajniach v Trnave. 

Príslušníci finančnej správy zo staníc Colného úradu Veľký Meder a Senica v uplynulých dňoch vykonávali na rôznych predajných miestach v rámci Trnavského kraja kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a predpisov o duševnom vlastníctve na domácom trhu. Počas nich vykonali kontrolu aj v predajniach v Trnave, kde počas kontroly odhalili ovocné sýtené nealkoholické  nápoje, džúsy a sladkosti Pokémon, u ktorých vzniklo podozrenie, že porušujú práva duševného vlastníctva obchodnej značky Nintendo. Celkovo tak zaistili 84 plechoviek sýtených nealkoholických nápojov s ovocnou príchuťou, 38 džúsov v plastovom obale a 36 cukroviniek. Zástupca majiteľa ochrannej známky potvrdil, že ide o falzifikáty a súhlasil s ich zničením. Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže uložiť colný úrad pokutu od 3 000 eur do 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur. 

Finančná správa upozorňuje verejnosť, že aj v potravinárskom priemysle sa vyskytujú falzifikáty. Napodobeniny potravín určené práve pre deti môžu predstavovať vážne zdravotné riziká. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné suroviny alebo rôzne lacné náhrady. Spotrebiteľ takéto napodobeniny môže rozoznať lákavo nízkou cenou, ale i chuťou, ktorá býva výrazne odlišná od originálnych výrobkov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 125 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(01. 03. 2024)

Archív noviniek