Preskočiť na hlavný obsah

Falošné zberateľské kartičky

BRATISLAVA –  20.04.2023: Zberateľské kartičky Pokémon sú stále v kurze. S ich napodobeninami sa príslušníci finančnej správy stretávajú pri záchytoch tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva. Bratislavskí colníci naposledy zaistili 3 508 balíkov týchto známych kariet v hodnote viac ako 22 tisíc eur. 

Hliadka príslušníkov finančnej správy z Colného úradu Bratislava zasahovala v uplynulých dňoch v areáli na ulici Stará Vajnorská. Zamerala sa na kontrolu motorového vozidla so slovenskou poznávacou značkou. Jeho majiteľom bol 53-ročný občan čínskej národnosti. Colníci ho vyzvali, aby sprístupnil úložný priestor a interiér vozidla, kde sa nachádzali kartónové krabice. 

Hliadka na mieste vykonala úplnú vnútornú kontrolu vozidla a objavila podozrivý tovar, ktorý vykazoval znaky porušovania práva duševného vlastníctva. Išlo o 3 508 balíkov zberateľských kartičiek Pokémon a 184 obalov na karty. Prepravca nevedel k nim predložiť potrebné doklady o pôvode a spôsobe nadobudnutia. Ak by sa tieto obľúbené karty pre deti dostali na trh a predali sa ako originál, škoda by predstavovala 22 692 eur. Takúto stratu vyčíslil majiteľ ochrannej známky. Vo veci prebieha ďalšie konanie podľa zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi. Páchateľovi hrozí pokuta až do výšky 67 tisíc eur, prípadne trestné stíhanie.

Zberateľské kartičky Pokémon sú na trhu už desiatky rokov a stále je o ne medzi deťmi veľký záujem. Preto sú často aj predmetom falšovania. Pri ich kúpe je treba si dávať pozor na cenu. Ak je nižšia, ako býva pri originálnych výrobkoch, ide o prvý znak toho, že kupujete „fejk“. Rovnako si treba dávať pozor na chyby pri tlači a rozpoznávacie znaky.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 298 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(20. 04. 2023)

Archív noviniek