Preskočiť na hlavný obsah

Falzifikáty náhradných dielov

BRATISLAVA – 27. 07. 2016: Colníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) takmer 6 mesiacov tajne vyšetrovali obchod s falošnými náhradnými dielmi do automobilov. Akcia dostala krycí názov „DETTO“ a škoda sa odhaduje na cca 50 000 eur.

Včerajšia noc v žilinskom kraji bola pre colníkov z KUFS a Colného úradu Žilina rušná. Počas kontrolnej akcie preverili jednu maloobchodnú prevádzku a tri veľkokapacitné sklady. Spoločnosť, na ktorú sa zamerali sa oficiálne zaoberá predajom náhradných dielov na najpredávanejšie značky osobných áut.

Počas nočnej kontrolnej akcie colníci spolu s prizvanými odborníkmi na falzifikáty náhradných dielov do osobných automobilov skontrolovali viac ako 45 000 skladových položiek, čo predstavovalo viac ako 160 000 kusov náhradných dielov. Z tohto množstva colníci zaistili 203 kusov náhradných dielov z dôvodu, že ide pravdepodobne o falzifikát. Hodnota zaisteného tovaru činí podľa údajov kontrolovanej spoločnosti sumu takmer 7 000 eur.

Originálne náhradné diely splňujúce prísne kvalitatívne a bezpečnostné kritéria by v rovnakom množstve mali však hodnotu 6 až 7 krát vyššiu čo činí takmer 45 000 – 50 000 eur. Tovar prepravený z Poľska do slovenskej distribučnej spoločnosti bol v priebehu jedného dňa dvojfázovo (ranný a večerný rozvoz) dodaný konkrétnym odberateľom, ktorými sú v drvivej väčšine malé autoservisy t.j. od objednania náhradného dielu po jeho montáž do automobilu uplynul minimálny čas (24 – 48 hodín). Takto realizovaný obchod značným spôsobom sťažoval odhalenie obchodovania s náhradnými dielmi a tiež eliminoval riziko, že bude colnými orgánmi zachytené väčšie množstvo falzifikátov náhradných dielov v distribučnej spoločnosti v danom čase.

Nebezpečenstvo páchania takejto protiprávnej činnosti spočíva v poškodzovaní a oklamaní spotrebiteľa, ktorý si zakúpi náhradný diel o ktorom je presvedčený, že má vlastnosti originálu. Väčšie nebezpečenstvo však generujú takto použité náhradné diely vyrobené z nekvalitných materiálov zamontované do vozidla, v čoho dôsledku môže vzniknúť dopravná nehoda. Dopravné nehody spôsobené napr. zlyhaním brzdového systému zostaveného z falzifikátov náhradných dielov mávajú často krát fatálne následky.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB; nové okno]

(27. 07. 2016)

Archív noviniek