Preskočiť na hlavný obsah

Kupujeme falzifikáty parfumov?

Košice – 07.08.2023: Počas minulého týždňa kontrolovala mobilná jednotka Colného úradu Košice na rýchlostnej ceste R4 pri obci Milhosť motorové vozidlá prichádzajúce z Maďarska na Slovensko. V jednej z dodávok objavila voňavú zásielku – 120 kusov parfumov, ktoré vykazovali znaky falzifikátov. Išlo o svetovo známe a najpredávanejšie značky spoločností Yves Saint Laurent, Hugo BOSS a CHANEL.

Na ložnej ploche motorového vozidla sa nachádzalo 120 kusov parfumov, ktoré vykazovali znaky falzifikátov svetoznámych značiek, preto ich Colný úrad Košice zaistil. Originály týchto parfumov by na trhu prevyšovali hodnotu 10.000 eur.

Nakoľko vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva týchto zvučných značiek, colný úrad bude v ďalšom procesnom postupe viazaný aj úkonmi príslušných zástupcov držiteľov ochrannej známky, ktorí rozhodnú o osude zaisteného tovaru.

Držiteľ ochrannej známky má možnosť sa vyjadriť, či chce vo veci konať a akým spôsobom. Buď sa tovar zlikviduje na základe dohody medzi porušovateľom práva duševného vlastníctva , alebo držiteľ ochrannej známky podá návrh na súd. Ten rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať.

Výrobca originálnych parfumov v rámci ochrany duševného vlastníctva zabezpečuje svoje výrobky ochrannou známkou. Cieľom falšovateľov je vyrobiť produkt, ktorý si spotrebiteľ pomýli s originálom. Pri kúpe sa treba zamerať na dôkladnú kontrolu obalu a flakónu. V texte bývajú napr. preklepy, nesprávne usporiadanie informácií alebo sa tvar flakónu úplne nezhoduje s originálom. Ďalším znakom je nekvalitný materiál kartónového obalu alebo aj samotného parfumu. Ak nájdete niektorý z týchto znakovspolu s podozrivo nízkou cenou, najpravdepodobnejšie ide o falzifikát.

Spotrebiteľ by sa nemal nechať nalákať na podozrivo nízke ceny a vyhnúť sa nakupovaniu v pochybných a podozrivo lacných obchodoch. Falošné výrobky môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením nebezpečné pre ich zdravie.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(07. 08. 2023)

Archív noviniek