Preskočiť na hlavný obsah

Falzifikáty za 350 000 eur dostali „stopku“

BRATISLAVA –  12.12.2023: Kontroly ochrany práv duševného vlastníctva ukázali bratislavským príslušníkom finančnej správy, že obchod s falzifikátmi svetových značiek v priestoroch Starej Vajnorskej treba stále monitorovať. Výsledkom záchytu v uplynulých týždňoch je 558 kusov kabeliek, 85 peňaženiek a 108 párov topánok známych predajcov, ktorým by vznikla celková škoda takmer 350 000 eur. 

Hliadka príslušníkov Colného úradu (CÚ) Bratislava v rámci kontroly ochrany práv duševného vlastníctva na domácom trhu vykonala v uplynulých týždňoch prehliadku priestorov troch predajní na ulici Stará Vajnorská. V prvej objavili podozrivý tovar vykazujúci znaky porušovania práva duševného vlastníctva. Daňový subjekt nevedel k tomuto tovaru predložiť doklady o  pôvode a spôsobe nadobudnutia. Išlo o 558 kabeliek a 85 kusov peňaženiek značky BALENCIAGA. Oprávnená osoba vyčíslila škodu v tomto prípade na vyše 320 000 eur. 

V ďalších dvoch obchodoch  - v predajni aj v skladových priestoroch - našli bratislavskí príslušníci finančnej správy spolu 108 párov obuvi značky OFF WHITE. Ak by sa predali na trhu ako originálne výrobky, majiteľovi ochrannej známky by vznikla škoda 18 900 eur. Ani v tomto prípade predajca nepredložil doklady o  pôvode a spôsobe nadobudnutia.  

Finančná správa opakovane upozorňuje verejnosť, že falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus. Výrobcovia napodobením vymýšľajú rôzne triky, no sú isté znaky ako rozpoznať originál od falzifikátu. V prvom rade je to miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy i menšie kamenné prevádzky nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného tovaru známych značiek.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 127 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(12. 12. 2023)

Archív noviniek