Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Falzifikáty značkového oblečenia, obuvi a obľúbených hračiek sú stále v kurze

BANSKÁ BYSTRICA – 11. 08. 2014: Uplynulý mesiac sa banskobystrickí colníci zamerali na kontrolu ochrany práv duševného vlastníctva a ochrany spotrebiteľa na južnom Slovensku. Výsledkom bolo zaistenie niekoľko desiatok kusov oblečenia, obuvi či hračiek v lučeneckej predajni.

Kontrolovali predajcov značkového oblečenia a obuvi, ale aj u predajcov, ktorí predávajú tovar pochádzajúci z ázijských krajín. Účinnosť vykonaných kontrol znásobila aj prítomnosť zástupcov najznámejších svetových značiek, za ktorých asistencie prebiehalo posudzovanie tovaru.

Colníci počas kontrol zameraných na ochranu práv duševného vlastníctva v Lučenci zaistili niekoľko desiatok kusov oblečenia, obuvi a hračiek. Tie u zákazníka mohli vyvolať klamlivý dojem, že ide o kvalitné, značkové produkty svetových výrobcov. Jednalo sa najmä o falzifikáty obuvi obľúbených športových značiek Puma či APOLLO, ale aj dámske čižmy, ktoré nesú ochranné prvky značky Burberry. Z detských hračiek zaistili falzifikáty populárnych bábik s pomenovaním Monster Girl, ako aj robotov pomenovaných AVANGERS, či COMBINE ANDROID, ktoré boli napodobeninou produktov značiek HASBRO a Marvel. Riziko kupovania falzifikátov je najväčšie práve v súvislosti s detskými hračkami, ktoré svojim vyhotovením alebo kvalitou spracovania môžu byť zdraviu nebezpečné. Podobne aj falzifikáty oblečenia môžu obsahovať množstvo chemických látok, ktoré môžu mať pri kontakte s pokožkou v konečnom dôsledku, napr. aj karcinogénne účinky.

Majiteľ tovaru nevedel colníkom predložiť žiadny doklad o nadobudnutí podozrivého tovaru, ktorý tak do úplného vyriešenia prípadu ostane zaistený v colnom sklade. V prípade potvrdenia skutočnosti, že ide o falzifikáty, ktoré porušujú práva duševného vlastníctva, hrozí majiteľovi prepadnutie tovaru alebo pokuta vo výške až do 67 000 eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 198 kB]

(11. 08. 2014)

Archív noviniek