Preskočiť na hlavný obsah

Falzifikátmi značkového tovaru spôsobili škodu takmer 50 tisíc eur

ŽILINA – 07.07.2022: Žilinskí príslušníci finančnej správy od začiatku roka zaistili 951 kusov/párov napodobenín značkového tovaru. Vyčíslená hodnota originálov vecí im najviac podobným predstavuje sumu 47 730 eur.

Za posledný polrok pribudlo žilinským príslušníkom finančnej správy do skladu zadržaného tovaru viac ako 504 párov obuvi a 447 kusov ďalších vecí, ktorými došlo k porušeniu práv oprávnenej osoby k ochrannej známke, keďže išlo o falzifikáty. Medzi nimi bol zväčša športový tovar, ale tiež šľapky, papuče, hodinky, kabelky aj hračky pre deti. Tieto výrobky pochádzajú pôvodom z Číny, Vietnamu, Turecka, či Švajčiarska.

Z uvedených vecí stojí za zmienku napodobenina kabelky označená známkou svetoznámej značky, ktorá má v originálnom prevedení hodnotu neuveriteľných 6250 eur. Z finančného pohľadu sú zaujímavé aj iné predmety. Napríklad plastové emblémy na automobil s označením ochrannej známky, ktoré prišli v 2 poštových zásielkach po 100 kusov. Celková suma originálov takýchto výrobkov bola vyčíslená na 5600 eur, pričom sprievodné doklady uvádzali 17 eur.

Aj ďalšia kabelka spolu s kufrom z Turecka by v pravom prevedení dosahovali niekoľko – tisíc eurovú hodnotu. Na dovolenke si ich tam kúpila pani a nechala poslať poštou. Pri colnej kontrole však vykazovali znaky falzifikátov, pre ktoré nemohli byť prepustené.

Príslušníci finančnej správy napodobeniny odhalili v obchodoch, dopravných prostriedkoch a poštových zásielkach. Pri kontrolách tovaru postupujú podľa nariadenia o presadzovaní práv duševného vlastníctva. Tento predpis sa neuplatňuje na tovar neobchodnej povahy, ktorý sa nachádza v osobnej batožine cestujúcich.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(07. 07. 2022)

Archív noviniek