Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 12

Tisícky napodobením mobilov a príslušenstva známej značky

BRATISLAVA, 08.02.2019: Slovenská finančná správa s Colnou správou českej republiky zorganizovali spoločnú akciu na dodržiavanie práva na duševné vlastníctvo. Kontrolovali predajne, ktoré predávajú mobilné telefóny a mobilné príslušenstvo ochranných známok a dizajnov Apple. Len na Slovensku zaistili colníci z colných úradov viac ako 2 500 výrobkov jej napodobenín v hodnote približne 100 000 eur.  

V uplynulých dňoch desiatky colníkov zo Slovenska a Českej republiky kontrolovali predajne, v ktorých predajcovia po celom Slovensku predávajú príslušenstvo k mobilným telefónom známej značky Apple. Cieľom tejto spoločne koordinovanej akcie bolo odhaliť prípady porušovania práv duševného vlastníctva (v zmysle zákona č. 486/2013 Z. z. o presadzovaní práv duševného vlastníctva). 

Na Slovensku odhalili celkovo 2 538 kusov napodobením tejto známej značky. Zaistený tovar mal predajnú hodnotu vo výške 95 844 eur. V Českej republike išlo o viac ako 4 500 kusov falzifikátov v hodnote viac ako 5 mil. CZK.  Všetky napodobeniny zaistili. Išlo o smartfóny, ochranné obaly – plastové a kožené, slúchadlá, nabíjačky, USB káble a ďalšie príslušenstvo.  

V prípade momentálne prebiehajú ďalšie úkony v spolupráci so zástupcami práv duševného vlastníctva pre značku Apple. Tí rozhodnú o ďalšom postupe. Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru, alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky. 

Tlačovú správu Colnej správy Českej republiky nájdete internetovej stránke celnisprava.cz.

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 292 kB; nové okno]

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(08. 02. 2019)

Archív noviniek