Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 10

Plastové meče skončili v rukách colníkov

TRNAVA/ BRODSKÉ – 28.06.2016: Colníci v Brodskom pri dovoze tovaru odhalili takmer 6 000 falošných hračiek. Odhadovaná škoda týchto falzifikátov bola vyčíslená na  100 000 eur.

Colníci v Brodskom skontrolovali zásielku plnú hračiek, ktorá bola dovezená z Číny. Určená bola na slovenský trh. Pri kontrole tovaru vzniklo podozrenie z porušovania práva duševného vlastníctva ochranných známok Lego, Minecraft, Disney Frozen, STAR WARS, SPONGEBOB, HELLO KITTY a ďalších. Colníci preto zadržali:

  • 600 plastových mečov
  • 2 780 plyšových hračiek
  • 2 160 plastových bábik
  • 198 skladačiek lego

 „Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla predajom týchto falzifikátov na trhu ako originálnych výrobkov bola predbežne vyčíslená na  100 000 eur,“ informovala hovorkyňa Colného úradu Trnava Iveta Zlochová.

Svoje podozrenie colníci bezodkladne oznámili aj zástupcom majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falšovaný tovar. Práve oni teraz rozhodnú o ďalšom postupe. Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky.

Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže uložiť colný úrad pokutu od 3 000 eur do 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur.

 „Upozorňujeme spotrebiteľov, aby sa nedali nalákať na podozrivo nízke ceny a vyhýbali sa  nakupovaniu na čínskych tržniciach, v pochybných a podozrivo lacných obchodoch. Falošné hračky pre deti môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením pre zdravie nebezpečné. Cieľom falšovateľov nie je dnes len luxusný tovar, kabelky alebo odevy, ale vo veľkej miere  i hračky,“ dodala Zlochová.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 216 kB; nové okno]

(28. 06. 2016)

Archív tlačových správ