Preskočiť na hlavný obsah

Módne výrobky svetoznámych značiek skončili v rukách colníkov

TRNAVA/BRODSKÉ – 31.05.2018: Trnavskí colníci pri dovoze tovaru odhalili veľmi vydarené falzifikáty kabeliek, obuvi a textilu. Škoda bola vyčíslená držiteľmi práv duševného vlastníctva spolu na vyše  235 000 eur. 

Colníci v Brodskom kontrolovali zásielku deklarovaného textilu, obuvi a doplnkov smerujúcu podľa predložených dokumentov z Turecka do Poľska. Pri fyzickej kontrole tovaru colníkom neuniklo, že v zásielke sa okrem neznačkového tovaru nachádzajú aj balenia tovaru označeného názvami svetoznámych výrobcov módnych značiek ako napr. Michael Kors, Prada, Louis Vuitton, Guess, NIKE, Adidas, Converse, Coco Chanel, Gucci a Liu-Jo, ktoré svojím balením, kvalitou a dokladmi nezodpovedajú baleniam originálnych výrobkov. Nakoľko vzniklo dôvodné podozrenie, že niekoľko stoviek balení kabeliek, stoviek párov obuvi a desiatky kusov textilu z kontrolovanej zásielky porušujú práva duševného vlastníctva, colníci tovar zaistili a svoje podozrenie bezodkladne oznámili aj zástupcom majiteľov ochranných známok. Títo po preverení tovaru potvrdili, že ide o falzifikáty ich značiek. Práve oni teraz rozhodnú o ďalšom postupe.  Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru, alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky. 

V prípade predaja zaisteného množstva falzifikátov, ak by bol predávaný ako originálny tovar, by celková jeho hodnota presiahla sumu  235 000 eur. 

Osobám, ktoré sa neoprávneným spôsobom chcú obohacovať na známych značkách módnych výrobcov okrem zničenia tovaru hrozí aj postih v rámci trestného konania a pokuta od colného úradu do výšky 67 000 eur. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur.

Upozorňujeme spotrebiteľov, aby sa nedali nalákať na podozrivo nízke ceny a vyhýbali sa nakupovaniu v pochybných a podozrivo lacných obchodoch. Falošné výrobky môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením totiž nebezpečné pre zdravie.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 127 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(31. 05. 2018)

Archív noviniek