Preskočiť na hlavný obsah

Nekupujte napodobeniny originálnych výrobkov

BRATISLAVA – 16.12.2021: Približne sto záchytov tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva zaznamenali v doposiaľ v tomto roku príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava. Výška škody bola predbežne vyčíslená na viac ako 300 tisíc eur. Napodobeniny originálov môžu byť zdraviu škodlivé, a preto nie sú vhodné ako vianočné darčeky.

Vianočné obdobie prináša so sebou zvýšený záujem o kúpu hračiek, kozmetiky, kabeliek, odevov prostredníctvom e-shopov, kamenných predajní či trhovísk. Finančná správa preto pripomína verejnosti, že falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé a porušujú práva duševného vlastníctva. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus.

CÚ Bratislava tento rok eviduje už približne sto záchytov tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva, pričom výška škody presiahla 300 tisíc eur. Najviac prípadov riešila stanica colného úradu (34), po nej poštová pobočka (32) a pobočka na medzinárodnom letisku M.R. Štefánika (29). Tradičným kontrolným miestom CÚ Bratislava sú skladové priestory na Starej Vajnorskej. Výsledkom opakovaných kontrol bolo zaistenie stoviek napodobenín, napr. tričiek značky Moschino, Gucci, Off White a Pikachu, svetrov Coca-Cola, Chanel či Louis Vuitton ako aj parfumov svetoznámych značiek. Škoda v týchto prípadoch dosiahla približne asi 100 tisíc eur. 

Colníci zachytili falzifikáty takisto na letisku v zásielkach z Hongkongu, Číny, Malajzie či Singapuru. Nachádzali sa v nich napríklad napodobeniny náramkových hodiniek Cartier, Emporio Armani , silikónové náramky na hodinky Apple, kľúčenky Apple, karnevalové masky a kostýmy Marvel aj kabelka, sandále značky Yves Saint Laurent či šľapky od firmy Hermes. Imitácie daných tovarov sa už do rúk objednávateľov nedostali. 

Hračky patria k tovaru, ktorý si Slováci často objednávajú z čínskych e-shopov, zvlášť ako darčeky pod stromček. Treba si uvedomiť, že deti ich často vkladajú do úst, malé či odlomené kusy môžu dokonca prehltnúť, pričom môžu ohroziť ich zdravie. Medzi rozšírené falzifikáty na trhu patrí obľúbená stavebnica značky LEGO.  Príslušníci CÚ Bratislava zachytili na poštovej pobočke viacero kusov, ktoré sa, našťastie, do detských rúk už nedostanú.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 128 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.


 

(16. 12. 2021)

Archív noviniek