Preskočiť na hlavný obsah

Medzinárodný gang vo väzbe pre nelegálne obchody s pohonnými hmotami

BRATISLAVA, 14.01.2020: Príslušníkom finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa podarilo rozložiť organizovanú skupinu, ktorá sa zameriavala na nelegálne obchody s pohonnými hmotami. V rámci prehliadky bytových a skladových priestorov v Trnavskom kraji zaistili viaceré mýtne jednotky, dva návesy, tri ťahače nákladných áut, 16 000 litrov minerálneho oleja a viaceré usvedčujúce prepravné doklady.

Príslušníkom finančnej správy z KÚFS sa na základe vlastnej analytickej a operatívnej činnosti a medzinárodnej spolupráce so susednými krajinami a s Europolom podarilo rozložiť organizovanú skupinu, ktorá sa zameriavala na nelegálne obchody s pohonnými hmotami. Počas prehliadok bytových a nebytových priestorov a viacerých nákladných áut v Trnavskom kraji zaistili viaceré mýtne jednotky, rušičku signálu, dva návesy, tri ťahače nákladných vozidiel, 16 000 litrov minerálneho oleja a viaceré usvedčujúce dôkazy (prepravné doklady, pečiatky, mobilné telefóny, počítače a USB kľúče) súvisiace s trestnou činnosťou. Objavili aj ilegálne držané zbrane či evidenčné číslo vozidla, po ktorom bolo vyhlásené pátranie. Išlo o trojdňovú akciu s názvom Experiment.

V rámci vyšetrovacieho spisu bolo zadokumentovaných zatiaľ 12 prepráv s minerálnym olejom v celkovom množstve 348 000 litrov.

Táto organizovaná skupina fungovala veľmi sofistikovane. Skupina bola vybavená tzv. rušičkami signálu a všetky prepravy olejov boli sprevádzané osobnými vozidlami, ktoré dohliadali na „nerušený“ priebeh cesty. Napriek všetkým týmto opatreniam sa príslušníkom finančnej správy z KÚFS podarilo „kšeftárov“ odhaliť a prichytiť pri čine nielen vykonávateľov, ale aj organizátorov trestnej činnosti.

Vyšetrovateľ obvinil štyri osoby z podozrenia zo skrátenia dane a poistného podľa Trestného zákona. Všetci skončili v cele predbežného zadržania a prokurátor podal návrh na väzobné stíhanie, čomu súd vyhovel. Všetky osoby sú väzobne stíhané. Pri preukázaní viny im hrozí trest odňatia slobody od 4 do 10 rokov. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť k prípadu podrobnejšie informácie. Po vykonaní ďalších procesných úkonov (vrátane laboratórnych testov) bude určená aj konkrétna výška škody, ktorá sa v predbežných odhadoch pohybuje na úrovni cca 115 tisíc eur.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(14. 01. 2020)

Archív noviniek