Preskočiť na hlavný obsah

Odhalili sme historicky najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet

BRATISLAVA – 16.02.2021: Finančnej správe sa podaril historický zásah. V rámci akcie Čierny Panter odhalila doteraz najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet v Lučenci. Kriminálny úrad finančnej správy pri zásahu zaistil 24,6 milióna kusov cigariet, vyše 44 ton tabaku vrátane strojov na výrobu cigariet. Finančná správa tak zabránila možnému úniku na DPH a SPD vo výške takmer 6 mil. eur. 

Desiatky príslušníkov Kriminálneho úradu finančnej správy pracovali na akcii Čierny Panter niekoľko týždňov. Vďaka operatívnej činnosti odhalili najväčšiu nelegálnu výrobu a distribúciu cigariet na Slovensku v doterajšej histórii. Iba tento jeden záchyt v Lučenci predstavuje vyše 1/3 zadržaných cigariet za posledné tri roky. „Za uplynulé dva týždne sme zadržali šesťkrát viac cigariet ako za celý uplynulý rok. Aj tento zásah dokazuje, že dosahujeme stále lepšie výsledky vo vyšetrovacej a operatívnej činnosti. Celkový zastavený únik na spotrebných daniach a dani z pridanej hodnoty je predbežne vyčíslený na takmer 6 mil. eur,“ povedal prezident finančnej správy Jiří Žežulka, ktorý zároveň poďakoval za spoluprácu polícii, ozbrojeným silám, hasičom aj Štátnym hmotným rezervám. 

Ide pritom o väčší úlovok ako v roku 2018, keď finančná správa objavila nelegálnu výrobu cigariet v Revúcej. Aktuálne najväčší záchyt za ostatné roky má historické čísla: cigarety svetoznámych značiek v celkovom počte až 24.568.400 kusov a tabak o hmotnosti 44.300 kg. Finančná správa zaistila aj technologické zariadenia na výrobu cigariet a spracovanie tabaku ako aj príslušné komponenty. Zaistené boli aj motorové vozidlá, listiny a výpočtová technika.

„Na trestnej činnosti sa podieľalo najmenej 18 osôb, z toho 16 príslušníkov ukrajinskej národnosti a dvaja Slováci, zadržaní boli všetci priamo pri čine. Všetky zadržané osoby vzal sudca do väzby z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti a taktiež, že ujdú alebo by sa mohli skrývať, aby sa vyhli trestnému stíhaniu,“ vysvetlil podrobnosti zásahu riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Miroslav Homola. 

Akcia Čierny Panter pritom nie je jediná, ktorá priniesla pozitívne výsledky. Za prvé dva mesiace tohto roka sme zadržali 75 % z celkového počtu zadržaných cigariet v roku 2019. „Výroba, pašovanie alebo fajčenie nelegálnych cigariet znamená podporu zločineckých skupín a ochudobňovanie vlastnej krajiny a občanov. Týmito záchytmi sme nielen ochránili štát pred daňovými únikmi, ale aj zdravie občanov,“ dodal podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(16. 02. 2021)

Archív noviniek